Nowa linia tramwajowa w Sosnowcu – Zagórzu zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku pierwsze tramwaje mogą pojechać nową linią w Sosnowcu – Zagórzu. Jej budowa wkroczyła już w decydującą fazę, a Tramwaje Śląskie ostrożnie sygnalizują, że prace powinne zakończyć się przed czasem. Pierwsze przejazdy testowe planowane są już pod koniec listopada.

Tramwaje Śląskie
Sosnowiec Zagórze

We wtorek (25 października) minie równe 25 miesięcy od rozpoczęcia prac przy budowie nowej linii tramwajowej w Sosnowcu – Zagórzu. Ma to być przedłużenie linii, którą doprowadzono do tej dzielnicy 40 lat temu.

Zgodnie z planem inwestycja miała zostać ukończona w styczniu 2023 r. Wiele wskazuje jednak na to, że nastąpi to... wcześniej. Jak informują Tramwaje Śląskie zaawansowanie prac minimalnie wyprzedza bowiem przewidziany harmonogram.

– Nie znaczy to, że ta budowa jest łatwa. Nic bardziej mylnego. Po drodze piętrzyły się różne problemy, z którymi trzeba było sobie poradzić. Pojawiały się opóźnienia na pewnych zakresach, które jednak zaangażowaniem i intensywnością prac wykonawcy nadrabiali. Dlatego dziś możemy przymierzać się do uruchomienia liniowych połączeń tramwajowych jeszcze w tym roku – mówi Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich.

Jak doprecyzowuje spółka prace na budowie wkroczyły już w końcową fazę. Cały układ torowy jest gotowy, a torowisko podbite. Trwają jeszcze prace wykończeniowe budynku podstacji trakcyjnej, a także roboty dotyczące układu zasilania trakcji i zbrojenia sieci napowietrznej. Na przełomie października i listopada planowane jest ułożenie ostatniej warstwy ścieralnej na nowych jezdniach przy wiadukcie znajdującym się w ciągu ul. Braci Mieroszewskich, a do końca listopada będą prowadzone roboty brukarskie na peronach, chodnikach i ścieżce rowerowej. W ramach prac wykończeniowych prowadzone będzie m.in. plantowanie i humusowanie zieleńców, nasadzenia krzewów i drzew, wypełnienia i uzupełnienia torowiska tramwajowego kruszywem granitowym, szlifowanie szyn przed dopuszczeniem do ruchu po przejazdach testowych. Równolegle z pracami wykończeniowymi generalny wykonawca przygotowuje dokumentację powykonawczą.

Pod koniec listopada na linii mają odbyć się pierwsze przejazdy testowe, a inauguracyjny przejazd z pasażerami nastąpi w grudniu.

Tramwaj w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Tramwaje Śląskie drugi raz ogłosiły przetarg na dostawę energii elektrycznej

Autor: Michał Wroński

11/10/2022

Katowice Tramwaj

Może Cię zainteresować:

Wczesne lata komunikacji tramwajowej na Śląsku to dopiero materiał na planszówkę

Autor: Michał Wroński

28/08/2022

czytaj więcej:

Sosnowiec Zagórze Linia tramwajowa

Testy „na dniach”. Zagłębie z linią tramwajową na Gwiazdkę

Sosnowiec Małachowskiego sierpień 2023

Tramwaje wracają na ulicę Małachowskiego w Sosnowcu

Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowa Górnicza. Uwaga, zmiana organizacji ruchu na Redenie

Zakończył się remont torowiska na 1 Maja i Andersa w Sosnowcu

Koniec remontu, tramwaje linii 24 wracają na swoją trasę

Pętla przy urzędzie pracy

Tramwaje linii 21, 22 i 28 wkrótce wrócą na dawną trasę

Kolejny etap prac w alei Piłsudskiego

Przebudowa alei Piłsudskiego: otwarta część jezdni

Rondo JP II

Prace nad linią tramwajową nr 15 zakończą się wcześniej?