Nosisz maseczkę? Policjanci i strażnicy miejscy kontrolują klientów galerii handlowych i sklepów. Przygotowali też poradnik

Święta coraz bliżej, a w galeriach i sklepach coraz więcej klientów. Przestrzegania reżimu sanitarnego w handlowych placówkach pilnują sosnowieccy policjanci i strażnicy miejscy.

Policja Sosnowiec
Policjanci i strażnicy miejscy kontrolują klientów galerii handlowych i sklepów
– Okres przedświąteczny to czas gorączkowych przygotowań. To również czas zakupów. Sklepy i galerie handlowe przeżywają prawdziwe oblężenie. W dużych skupiskach ludzkich prawdopodobieństwo ekspozycji na wirusa COVID-19 jest największe. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego. Dystans, dezynfekcja, maseczka – podkreślają sosnowieccy policjanci.

Kontrole do skutku

Policja wspólnie ze strażnikami miejskimi kontrolują klientów galerii handlowych i sklepów, czy stosują się obowiązku zasłaniania maseczką ust i nosa. Jak informują policjanci, ci, którzy zapomnieli użyć maseczki, lub maseczka im się zsunęła, najczęściej mogą spotkać się ze zwróceniem uwagi lub pouczeniem. Natomiast ci, którzy wykazują jawne lekceważenie zasad reżimu sanitarnego muszą się liczyć z tym, że zostaną wobec nich wyciągnięte surowe konsekwencje.

Policja zapowiada, że kontrole trwać będą tak długo, aż liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 nie spadnie. – Bądźmy odpowiedzialni i zadbajmy o innych. Podarujmy sobie wzajemnie bezpieczne, zdrowe święta – dodają policjanci.

Przeczytaj, zanim zrobisz zakupy

Przy okazji świątecznej „zakupowej gorączki” policjanci z wydziału profilaktyki społecznej biura prewencji Komendy Głównej Policji przygotowali poradnik, który przyda się podczas wizyty w sklepie czy galerii handlowej. Funkcjonariusze przypominają też, że – jak co roku – będą czuwać nad bezpieczeństwem kupujących. Dlatego nie wahajcie się zwrócić do nich o pomoc, jeśli zauważycie coś niepokojącego czy podejrzanego.

Oto rady policjantów:

  • Większość mijanych w tłumie ludzi jest dokładnie taka jak Ty – zabiegani kupujący, próbujący zdążyć ze zrobieniem zakupów. Wśród nich mogą się jednak także znaleźć kieszonkowcy i złodzieje, dla których taka sytuacja to prawdziwa okazja. Jak się przed nimi ochronić?
  • Przede wszystkim, zachowaj szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach. Zawsze trzymaj cenne dla Ciebie przedmioty – portfel, klucze, telefon, dokumenty – tam, gdzie będą trudno dostępne dla przypadkowego przechodnia. Unikaj wkładania ich do zewnętrznych kieszeni płaszcza czy tylnych kieszeni spodni – zaprawiony kieszonkowiec poradzi sobie z kradzieżą bardzo szybko.
  • Pamiętaj też, żeby nie nosić wszystkich cennych rzeczy w tym samym miejscu, zwłaszcza dokumentów i kluczy (trzymając je razem, zwiększasz ryzyko, że potencjalny złodziej pozna także Twój adres).
  • Zadbaj też o to, by w zatłoczonych miejscach plecak i torbę nosić przed sobą, zapięciem do siebie. W ten sposób możesz mieć swój dobytek przez cały czas na oku i zauważysz, jeśli ktoś będzie chciał przy nim manipulować. Nigdy też nie zostawiaj bagażu i zakupów bez opieki. Jeśli jest ich za dużo, to pamiętaj, że masz możliwość zostawienia ich w przechowalni lub zamkniętych szafkach. Panie powinny pamiętać o zamknięciu torebki po skończonych zakupach.
  • Uważaj także przy kasie. Nigdy nie zapisuj numeru PIN na karcie płatniczej: nie chcesz przecież, by osoby stojące obok Ciebie przy kasie także mogły go zobaczyć. Płacąc, staraj się też nie pokazywać całej zawartości portfela. W ten sposób unikniesz zainteresowania potencjalnych kieszonkowców.
  • Jeżeli idziesz na zakupy z dziećmi, zwróć szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Duży ruch w sklepach zwiększa ryzyko zgubienia się. Pamiętaj, by zawsze ustalić z dzieckiem, jak ma się zachować w takiej sytuacji – przede wszystkim, aby wróciło do miejsca, w którym ostatni raz Cię widziało i aby nie odchodziło nigdzie z nieznajomymi osobami. Sam także, jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko się zgubiło, niezwłocznie poproś o pomoc pracowników sklepu lub miejsca, w którym się znajdujesz.
  • Pamiętaj, że w czasie świąt nadal obowiązują zasady sanitarne. Ich przestrzeganie jest tym ważniejsze, że w okresie przedświątecznym, więcej się przemieszczamy i nawiązujemy kontakt z większą liczbą ludzi. Noś maseczkę tak, by zakrywała usta i nos oraz pamiętaj o dezynfekcji rąk. Staraj się unikać zatłoczonych miejsc i pamiętaj o przestrzeganiu limitów osób w sklepach. W miarę możliwości dotykaj tylko tych produktów, które masz zamiar kupić, a przy kasie płać bezdotykowo, jeśli jest to możliwe.