Nie będzie blokady transportów węgla. Związkowcy podpisali porozumienie z zarządem Polskiej Grupy Górniczej

Patryk Osadnik
Koniec sporu w Polskiej Grupie Górniczej

Koniec sporu w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy podpisali porozumienie z zarządem. Wynegocjowali podwyżki i rekompensaty dla górników. W poniedziałek, 17 stycznia, nie zablokują transportów węgla.

W piątek, 14 stycznia, po godz. 10.00 przedstawiciele związków zawodowych podpisali porozumienie z zarządem Polskiej Grupy Górniczej. Jak poinformowali, wszystkie ich postulaty zostały spełnione. To oznacza, że górnicy otrzymają podwyżki – średnie wynagrodzenie zostanie podniesione do 8200 złotych brutto.

Otrzymają także rekompensaty za pracę w weekendy. Na ten cel wydane zostanie ponad 69 milionów złotych. Pieniądze mają trafić do kieszeni pracowników już w marcu. Podział wygląda następująco:

  • pracownicy zatrudnieni pod ziemią: 1600 złotych,
  • pracownicy zatrudnieni w zakładach mechanicznej przeróbki węgla, informatyki i telekomunikacji, a także remontowo-produkcyjnym: 1350 złotych,
  • pracownicy zatrudnieni na pozostałych stanowiskach robotniczych i inżynieryjno-technicznych na powierzchni: 1100 złotych,
  • pracownicy zatrudnieni na stanowiskach administracyjnych: 1000 złotych.

W poniedziałek górnicy nie zablokują transportów węgla

Przypomnijmy, że 99 proc. głosujących pracowników Polskiej Grupy Górniczej w referendum opowiedziało się za rozpoczęciem w poniedziałek, 17 stycznia, strajku. Porozumienie kończy jednak spór zbiorowy, co oznacza, że w tym dniu do blokady transportów węgla dla sektora energetycznego nie dojdzie.

Rafał Jedwabny z Sierpnia 80 podkreślił jednak w rozmowie z mediami, że podpisanie porozumienia nie oznacza całkowitego odwołania protestu. Nierozwiązana pozostaje kwestia umowy społecznej, której w ocenie związkowców rząd Prawa i Sprawiedliwości nie realizuje.

Protest jest zawieszony, ale nie zakończony. Mamy kolejne problemy, które dotyczą nie tylko PGG, ale całego górnictwa – przekazali związkowcy z Sierpnia 80.

czytaj więcej:

Górnicy zablokowali transporty węgla dla sektora energetycznego

Związkowcy z PGG zablokowali transporty węgla

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Urząd Miasta w Czeladzi

Decyzję podatkową na 2022 r. przyniesie urzędowy doręczyciel

Zs

Piłkarze już budują formę. Kto jeszcze wzmocni Zagłębie?

GDDKiA

W regionie powstanie wiele ważnych dróg. Zobacz, jakich

Kilogram żywego karpia w hodowli w naszym regionie kosztuje ok. 22 zł

Karpie są drogie i jest ich mało. Wiadomo skąd problemy

Poszukiwana 30-latka została zatrzymana

Poszukiwana 30-latka potrąciła policjanta w Jaworznie