W Sosnowcu powstanie interaktywne przejście dla pieszych. Bezpieczeństwo ma zapewnić aplikacja

W przyszłym roku, jeszcze przed wakacjami, na ulicy Braci Mieroszewskich, przy hali sportowej w Sosnowcu, powstanie interaktywne przejście dla pieszych. Dzięki temu piesi będą mogli czuć się bezpieczniej.

UM Sosnowiec
Przejście dla pieszych braci mieroszewskich

Powstanie system aktywacji ruchu

Przejście dla pieszych na ulicy Braci Mieroszewskich zostanie doświetlone. Na jezdni zostaną zamontowane aktywne, punktowe elementy świetlne.

Ważnym elementem będzie system aktywacji ruchu w obrębie przejścia. – Czujnik ma za zadanie detekcję osoby znajdującej się przed przejściem dla pieszych, włączenie zsynchronizowanych świateł oznakowania poziomego i pionowego, a następnie ma się wyłączyć po 2-3 sekundach od zejścia z przejścia pieszego – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Aplikacja z informacją o zbliżającym się pieszym

W pobliżu samego przejścia dla pieszych pojawią się dwa urządzenia pomiaru prędkości. Zadaniem tego elementu jest informowanie kierowców o zbyt dużej prędkości i zachęta do ściągnięcia nogi z gazu. Na przejściu dla pieszych funkcjonować będzie system wspierany przez aplikację. Po zainstalowaniu oprogramowania w smartfonie, w momencie zbliżania się pieszego do przejścia, wyświetli się komunikat.

– W Sosnowcu to już reguła, że w trakcie inwestycji, przejścia dla pieszych są remontowane tak, aby stały się jeszcze bezpieczniejsze. Nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem ze strony niektórych kierowców, ale warto pamiętać, że kierowcą się bywa, a pieszym jest każdy. Tym razem jednak zajmiemy się samym przejściem dla pieszych – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prace rozpoczną się wiosną

Koszt inwestycji to ponad 150 tysięcy złotych. Zanim jednak przejście zostanie zmodernizowane, powstanie dokumentacja projektowa, która gotowa ma być wiosną 2022 roku. Wówczas firma rozpocznie prace.

Przejście dla pieszych na ulicy Braci Mieroszewskich znajduje się w miejscu o ograniczonej widoczności pieszego. W tym miejscu doszło już do kilku niebezpiecznych sytuacji, w których pieszy mógł być poszkodowany.

Poprzednio dodatkowo oświetlone zostały przejścia znajdujące się między innymi na ulicach: Orlej, Powstańców, Braci Mieroszewskich, Wojska Polskiego, Baczyńskiego, Grota Roweckiego, Blachnickiego czy Teatralnej. Kolejne pojawią się na ul. Wawel, Mikołajczyka, Lenartowicza. Wyniesione zostaną przejścia dla pieszych na ulicy Staropogońskiej, Moniuszki oraz Wysokiej.