Na stacji kolejowej Pyrzowice Lotnisko rozpoczyna się budowa wiaduktu. Kierowców czekają utrudnienia

Na nowej stacji Pyrzowice Lotnisko rozpoczyna się budowa wiaduktu, która usprawni przewozy kolejowe. Pod nim znajdować się będzie droga, chodnik i ścieżka rowerowa. Roboty będą prowadzone równocześnie z pracami torowymi na linii, stacjach oraz przystankach.

fot. Szymon Grochowski
Stacja Zawiercie z lotu ptaka

Trwa budowa połączenia kolejowego do portu lotniczego w Pyrzowicach. Powstanie wiadukt kolejowy, który zapewni swobodny, bezkolizyjny przejazd pociągów nad drogą. Obiekt wybudowany zostanie w Pyrzowicach nad DW 913 i zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Zakończenie budowy wiaduktu planowane jest na wrzesień 2023 roku.

– Ważnym elementem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych SA jest stacja Pyrzowice Lotnisko w sąsiedztwie portu lotniczego Katowice Airport. Obecnie budowane są perony. Gotowa jest już część przejścia podziemnego, którym podróżni bezpiecznie dojdą do pociągów informują PKP Polskie Linie Kolejowe.

Zaawansowane prace na odcinku do Siewierza

Właśnie na tym odcinku układany jest już tor. Nowe przystanki pojawiły się na stacji Mierzęcice oraz Siewierz, gdzie powstaje także lokalne centrum sterowania w Siewierzu, z którego dyżurni będą kierowali ruchem na całej linii.

W ramach inwestycji budowane są bezkolizyjne skrzyżowania kolejowo-drogowe. Zakres prac obejmuje przyczółki wiaduktów kolejowych nad autostradą A1 i w Miasteczku Śląskim nad DW 908. Natomiast na łącznicy oraz moście kolejowym w Zawierciu prace się już zakończyły. Obiekt będzie połączony z wykorzystywanym obecnie przejściem podziemnym, łączącym obie strony miasta. Trwają prace przy wymianie podtorza i przy odbudowie torów.

W związku z takim szerokim zakresem prac, od 19 stycznia zmieniła się organizacja ruchu. Ulicą Piłsudskiego, a następnie drogą tymczasową przedłużeniem ul. Zagrodowej, będzie można dojechać do lotniska. Fragment DW 913 do portu lotniczego zostanie czasowo zamknięty.

Jaki będzie efekt inwestycji?

Inwestycja została wyceniona na 660 mln złotych. W efekcie końcowym do portu lotniczego Katowice Airport będzie można dojechać koleją ze strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około godziny.

Budowa niesie ze sobą także zwiększenie liczby przystanków kolejowych. Będą to: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Dodatkowo, z myślą o komforcie podróżnych zostaną zmodernizowane perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba, a w Zawierciu powstanie nowy peron. Wszystkie stacje będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach zadania zostanie odbudowany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Inwestycja obejmuje 59 obiektów i 38 przejazdów kolejowo-drogowych dodają w PKP Polskie Linie Kolejowe.