„Ile kosztuje miasto?”. Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński o wzroście cen, inflacji i problemach, które czekają miasto. Co z planowanymi inwestycjami?

Droższe gaz i prąd, droższe inwestycje i utrzymanie autobusów. – Bardzo dobrą decyzją byłoby wstrzymanie Polskiego Ładu na kilka, kilkanaście miesięcy – uważa Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, który w środę, 26 stycznia, wziął udział w spotkaniu online z mieszkańcami miasta. Wyjaśniał, jak podwyżka cen wpływa na funkcjonowanie miasta.

FB: Arkadiusz Chęciński
Spotkanie z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim

Spotkanie prowadził redaktor Marek Czyż, szef informacji w Radiu Zet. Dotyczyło głownie kosztów, które Sosnowiec musi ponosić. Rosnące ceny, między innymi energii elektrycznej (w przypadku samorządów to wzrost o około 60%) i gazu (wzrost o 300%) generują dla miasta coraz większe koszty.

Polski Ład miał być piękny, wspaniały. Samorządy miały otrzymać dodatkowe środki. Dostaliśmy ponad 60 mln złotych, mamy również wkład własny. W sumie 82 mln złotych; na tyle byliśmy przygotowani, jeśli chodzi o ceny z przetargów związanych z remontem kilku dróg w naszym mieście oraz budową wiaduktu na ul. Wojska Polskiego. Tymczasem koszty to 145 mln złotych – mówił prezydent miasta Sosnowiec, Arkadiusz Chęciński.

Inflacja i rosnące ceny

Budżet Sosnowca wynosi ponad 1mld 200 tys. zł. Rosnąca inflacja sprawiła jednak, że miasto będzie zmuszone zrezygnować z części inwestycji. Prezydent Chęciński: – Do tej pory za plac zabaw miasto zapłacić musiało w granicach 500-600 tys. złotych. Dziś za dokładnie ten sam plac trzeba będzie zapłacić od 700 tysięcy zł do 1 mln zł. Stawia to miasto przed przymusem rezygnacji z niektórych inwestycji. Zamiast dwóch placów zabaw, powstać będzie mógł tylko jeden.

Nastąpił także wzrost ceny asfaltu o 100%, co wpływa na wzrost kosztów drogowych inwestycji: – To tak, jakby cena biletu autobusowego nagle z 4 zł wzrosła do 8 zł – porównał prezydent. Inne przykłady? Roczny koszt utrzymania jednego autobusu elektrycznego wynosił 34 tys. zł, teraz ta kwota ma wzrosnąć do 51 tys. zł. A to z kolei oznacza konieczność podniesienia cen biletów komunikacyjnych.

Polski Ład powinien zostać wstrzymany?

– Bardzo dobrą decyzją byłoby wstrzymanie Polskiego Ładu na kilka, kilkanaście miesięcy. Nie można żyć w państwie, w którym nie wie się, jakie podatki trzeba będzie płacić. To wszystko może doprowadzić do bankructwa całego kraju uważa prezydent Sosnowca.

Przez zmieniającą się sytuację samorządowcy nie wiedzą, na co pieniędzy starczy, a z czego będzie trzeba zrezygnować. Prezydent zapewniał jednak, iż pomoc społeczna, pomoc w żłobkach i przedszkolach zostanie utrzymana. Nie jest w stanie jednak zagwarantować tego samego poziomu cen związanych z tymi placówkami.

Władze miasta przygotowując plan wydatków na 2022 rok brały pod uwagę wzrost cen. – Jeżeli w ciągu całego roku nie będą drastycznie rosły koszty, to ten rok zakończymy zgodnie z tym co planowaliśmy. Jeśli zaś chodzi o inwestycje, chcemy je zrealizować, aczkolwiek trudno powiedzieć, co będzie – mówi Chęciński.

Więzienie, turystyka i rozrywka

Prezydent Chęciński odpowiadał także na pytania internautów. Przetarg na budowę nowych miejsc parkingowych przy ul. Kaliskiej zostanie ponownie ogłoszony ze względu na rosnące ceny. Kończą się natomiast procedury przetargowe na projektowanie węzła drogowego na S1 przy ul. Inwestycyjnej i pod koniec roku miasto ma przystąpić do wyłonienia wykonawcy.

Internauci poruszyli także sprawę dotyczącą budowy więzienia w Sosnowcu i wycinki drzew. Jak wyjaśniał prezydent, większość terenu, która przeznaczona jest na budowę obiektu, nie jestem terenem miejskim, a spółki restrukturyzacji kopalń. Przestrzeń ta nie jest lasem, a terenem pokopalnianym. Zaznaczył, że żadnej wycinki drzew się nie planuje. Jeśli zaś chodzi o stare więzienie przy ul. Radocha, to... władze miasta mają chciałby przejąć teren i stworzyć miejsce turystyczno-rozrywkowe. Natomiast o realizacji nie ma jeszcze mowy.