Na skrzyżowaniu ul. Staszica z łącznikami S1 i DK 94 w Dąbrowie Górniczej powstanie rondo. Inwestycja kosztować będzie 7,7 mln złotych

W Strzemieszycach Wielkich, na skrzyżowaniu ul. Staszica z łącznikami S1 i DK 94, powstanie rondo. Dofinansowanie w wysokości 3 876 726,50 zł na modernizację dwukilometrowego odcinka ulic Oddziału AK Ordona i Staszica oraz budowę ronda pochodzi z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Fot. Dariusz Nowak/UM Dąbrowa Górnicza
Skrzyżowanie, na którym powstanie rondo

Najważniejszym elementem inwestycji będzie budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Staszica z łącznicami S1 i drogi krajowej numer 94. Projekt modernizacji przewiduje również budowę drogi rowerowej na całym odcinku oraz chodnika od skrzyżowania z ul. Świerkową do Ziemby. Jego realizacja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć na przełomie 2022 i 2023 roku.

Koszt całej inwestycji w Strzemieszycach Wielkich wynosi ponad 7,7 mln zł. Natomiast dofinansowanie, które miast otrzyma to kwota 3 876 726,50 zł. Pieniądze zostaną dostarczone miastu w dwóch częściach: 1 291 639 zł w 2022 roku i 2 585 123,50 zł w 2023 roku.

Dąbrowa Górnicza przygotowała również projekt przebudowy gminnego odcinka ul. Staszica (od ul. Ziemby do Wojska Polskiego), o którego dofinansowanie również będzie się starać.

Na listę rezerwową trafił projekt przebudowy ul. Augustynika

Miasto wnioskowało również o 3,7 mln zł dofinansowania do planowanej przebudowy ul. Augustynika. Kilka dni temu przyszła informacja ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego o tym, że wniosek trafił na listę rezerwową.

Projekt ten przewiduje budowę ronda na skrzyżowaniach z ulicami Cieplaka i Orzeszkowej. Wyniesiona miałaby być tarcza skrzyżowania przy Wojska Polskiego i tutaj także powstałby ciąg pieszo-rowerowy oraz chodnik. Planowane jest również ułożenie nowego wodociągu i kanalizacji przez miejskie wodociągi.