Na scenie Pałacu Kultury Zagłębia pojawią się artyści folklorystyczni z całego kraju

12. Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi" w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbędzie się 30 kwietnia. Na scenie pojawią się zespoły z całej Polski.

Pałac Kultury Zagłębia
Festiwal folklorystyczny zagłębie i sąsiedzi

Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi" zbiera na jednej scenie zespoły taneczne, grupy śpiewacze i kapele ludowe, dzieci i dorosłych, z całego kraju. Ludowi artyści prezentują programy wierne tradycyjnym wykonaniom – pieśni, tańce, utwory i obrzędy – oraz artystycznie opracowane. W ciągu dwóch dni na scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi ponad 1000 artystów m.in. z terenów Podhala, Podbeskidzia, Małopolski, centralnej Polski, Kielecczyzny, Śląska i Zagłębia.

Przesłuchania, nagrody i warsztaty

Na festiwalu obecne będzie jury. Gremium tworzą specjaliści etnomuzykologii i etnochoreografii z CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels), czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, którzy wybiorą zwycięzców w każdej festiwalowej kategorii. Przyglądać się będą występującym artystom.

Przesłuchania rozpoczną się 30 kwietnia o godzinie 9:30 na dużej scenie Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Wówczas na scenie pojawią się pierwsze zespoły dorosłych i dzieci. Występy konkursowe 1 maja rozpoczną się o godzinie 12:00. Finałem festiwalu będzie wręczenie nagrody Grand Prix o godzinie 17:30.

Oprócz występów dodatkową atrakcją sobotniej odsłony festiwalu będą warsztaty rękodzieła dla dzieci. „Zagłębie i Sasiedzi” to wydarzenie międzypokoleniowe, będące okazją dla każdego mieszkańca regionu do poznania bogactwa polskiej kultury ludowej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

czytaj więcej:

Zagłębie dla Śląska

Multimedialne widowisko „Zagłębie dla Śląska” w PKZ

Festiwal oblicza

Nosowska, Masłowska, Żulczyk, Stasiuk w PKZ

Koncert Charytatywny dla Klaudiusza Kłoska

Koncert Charytatywny w Muzie

120-lecie Sosnowca

Wydarzenia z okazji 120-lecia Sosnowca

Film o Janie Kiepurze

Dwuodcinkowy serial o Janie Kiepurze ma się pojawić w 2024

Majówka w Sosnowcu

Majówkowe wydarzenia w Sosnowcu

Koncert "Czeladź dla Ukrainy"

Koncert "Czeladź dla Ukrainy" w Kopalni Kultury 9 kwietnia