Mysłowice: Chwile grozy na przejściu dla pieszych. Młoda kobieta potrąciła staruszkę i uciekła

Do niezwykle groźnej sytuacji doszło na początku tego tygodnia w Mysłowicach. Młoda kierująca dostawczym fiatem potrąciła na pasach staruszkę i uciekła z miejsca zdarzenia. Policja opublikowała nagranie z miejskiego monitoringu.

Potroncenie

Chwile grozy na przejściu dla pieszych w Mysłowicach. W poniedziałek, 7 lutego o poranku na ulicy Oświęcimskiej 22-letnia kierująca samochodem dostawczym z impetem wjechała na pasy i potrąciła starszą kobietę. Tuż po zdarzeniu mieszkanka Jaworzna po prostu odjechała z miejsca zdarzenia.

- Ze wstępnych ustaleń policjantów wynikało, że kierujący białym samochodem dostawczym potrącił 81-latkę z Mysłowic, po czym odjechał w kierunku dzielnicy Brzęczkowice, nie udzielając jej pomocy. Ranna kobieta trafiła do szpitala. Policjanci zabezpieczyli nagrania z pobliskich kamer oraz szukali świadków wypadku. W namierzeniu sprawcy pomogła kobieta, która po informacji umieszczonej w mediach, zadzwoniła do jednego z mysłowickich policjantów i poinformowała, że widziała całe zajście. Kobieta opisała dokładnie samochód, którym poruszał się sprawca oraz przekazała inne, bardzo cenne informacje. Pozwoliły one mysłowickim kryminalnym ustalić markę samochodu i dotrzeć do kobiety, która go prowadziła - informuje mysłowicka policja.

Zatrzymana 22-latka z Jaworzna nie potrafiła wyjaśnić, dlaczego nie udzieliła pomocy poszkodowanej. Prokurator objął kobietę policyjnym dozorem.

Odblaski, ostrożność i ograniczone zaufanie

Policjanci przypominają, że szczególnie w okresie zimowym, gdy zmrok zapada wcześniej, niezwykle ważne jest noszenie przez pieszych odblasków czy breloczków. Dzięki nim jesteśmy na drodze i przejściu dla pieszych zdecydowanie lepiej widoczni. Dodajmy, że od 1 czerwca 2021 roku na korzyść pieszych działają też przepisy, które mówią o tym, że na przejściu pieszy ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem.

Warto też pamiętać, że zgodnie z nowym taryfikatorem obowiązującym od 01.01.2022 roku:

  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.

  • Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.

  • Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym grozi mandat karny w wysokości 1000 zł.