Muzyka ska powraca do swojej polskiej stoli - Sosnowca! To dopiero początek cyklicznego festiwalu

W Sosnowcu, polskiej stolicy muzyki ska, już 11 czerwca odbędzie się pierwsza edycja festiwalu Sosno Ska Party. Wystąpią zarówno polskie, jak i zagraniczne zespoły. Wszyscy fani zaproszeni!

UM Sosnowiec
Festiwal muzyki ska w Sosnowcu

W latach 60. XX wieku na dalekiej Jamajce powstała muzyka ska. Ten rodzaj brzmienia uznaje się za prekursora muzyki rocksteady, a później reggae. Charakteryzuje się szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu.

Sosnowiec stolicą ska

W 1965 roku zespoły Alibabki i Tajfuny wydały krążek „W rytmach Jamajca Ska”, który uważa się za pierwszą polską płytę muzyki ska. Do tej pory trwają spory odnośnie miejsca i okoliczności jej powstania w Polsce, ale za pioniera umownie uznaje się Mr. Zoob. Niekwestionowanym faktem jest to, że to właśnie Sosnowiec stał się polską stolicą ska.

Reprezentantami Sosnowca stały się zespoły: Horrorshow, Black Gang, The Gamblers czy Ziggie Piggie, to one rozsławiły miasto na w Polsce, a także poza granicami kraju. Od lat próbowano zorganizować imprezę, która miałaby zintegrować wszystkich fanów muzyki ska - pomysły nie doczekały się realizacji. Od kilku lat w Trójmieście udaje się organizować Gdańsk Ska Jamboree, na który zjeżdżają się fani z całej Polski jak i Europy.

Temat powrócił

Inicjatywa kultywowania muzyki ska w Sosnowcu odżyła, gdy swoją aktywność odnowił zespół Skankan, a także facebookowy profil Ska Music – Spirit of Sosnowiec. Dzięki grupie osób zaangażowanych, w porozumieniu z miastem, dokonała realizacji projektu i tak 11 czerwca w Parku im. Jacka Kuronia, w słynnej Muszelce, odbędzie się Sosno Ska Party. Podczas festiwalu wystąpi 6 zespołów. Trzy będą z Polski, a wśród nich oczywiście Skankan. Pozostała trójka to znane kapele z Francji, Grecji i Wielkiej Brytanii. Organizatorzy chcą, aby wydarzenie stało się cyklicznym przedsięwzięciem.

Szczegóły

Harmonogram wydarzenia:

  • 8°6 Crew FR 16.00 – 16.45
  • Cała Góra Barwinków 17.00 – 17.45
  • Mr. Zoob 18.00 – 19.00
  • Skankan 19.15.- 20.25
  • Les SkartOi 20.30 – 21.45
  • Neville Staple Band – From The Specials 22.00 – 23.45

Sosnowiecki festiwal ska rozpocznie się o godzinie 16:00 w Parku Miejskim im. Jacka Kuronia. Bilety przedsprzedażowo można zakupić za 60 zł, zaś w dniu koncertu ich cena wynosić będzie 70 zł.