Do Czeladzi przyjechały mobilne płuca. Ich zadaniem będzie pomiar jakości powietrza w mieście

W ramach akcji edukacyjnej Zobacz czym oddychasz! Zmień to! organizowanej przez Polski Alarm Smogowy, specjalne płuca dotarły także do Czeladzi.

czeladz.pl
Mobilne pluca

Do tej pory, za pomocą mobilnej instalacji, jakość powietrza była monitorowana aż w 63 miejscowościach. Przez najbliższe 2 tygodnie, takie płuca będzie można spotkać na Placu Viannaya przy Kopalni Kultury w Czeladzi.

Mobilne urządzenie ma aż 2 metry. To takie płuca ludzkie w skali, wykonane ze specjalnego, przepuszczalnego materiału, którego zadaniem jest pochłanianie zanieczyszczonego powietrza. W trakcie trwania pomiaru, zainteresowani będą mogli obserwować, jak z dnia na dzień białe płuca zaczynają pokrywać się nalotem. W instalacji znajduje się także czujnik pomiaru zanieczyszczenia, który na bieżąco sprawdza jakość powietrza w Czeladzi.

Oprócz pomiaru, zadaniem mobilnych płuc, które będą gościć w mieście do 21 lutego, jest także zwrócenie uwagi na problem zagrożenia smogowego. Akcja ma skłonić do refleksji i zachęcić zwolenników starych kopciuchów do zmiany na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania. Takie działania, niezmiennie - można podjąć chociażby w ramach ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze.