Mieszkańcy Sosnowca nie odczują zmiany kosztu wywozu odpadów komunalnych. Władze miasta nie zwiększą cen

Nowa umowa na odbiór śmieci w Sosnowcu. Mieszkańcy mogą spać spokojnie, ceny nie ulegną zmianie, mimo zwiększonego kosztu wywozu za tonę odpadów.

MPGO Sosnowiec
Ceny wywozu śmieci w Sosnowcu

Sosnowiec podpisał nową umowę na odbiór odpadów komunalnych. Co istotne, ceny nie ulegną zmianie. Miesięczna opłata liczona od osoby dorosłej za wywóz śmieci segregowanych to 27,7 zł. Za wywóz odpadów nie segregowanych mieszkańcy muszą płacić 55,4 zł od osoby dorosłej. Władze miasta starają się, by mieszkańcy nie musieli martwić się o kolejne rosnące wydatki.

A jak jest u sąsiadów?

Ceny wywozu śmieci w sąsiednich miastach są zdecydowanie wyższe. Poniżej stawki w wybranych miastach:

• Jaworzno: 32 zł segregowane / 128 zł niesegregowane

• Katowice: 26,3 zł / 52,6 zł

• Będzin: 36 zł / 72 zł

• Dąbrowa Górnicza: 29 zł / 58 zł

• Czeladź: 33 zł / 66 zł

• Mysłowice: 31,8 zł / 63,6 zł

• Sławków 33 zł / 66 zł

Większe koszty dla miasta nie wpłyną na portfele mieszkańców

O 8 % wzrosła cena wynikająca z przetargu. Poprzednio za tonę odebranych odpadów miasto musiało zapłacić 340 zł netto. Teraz koszt ten wynosi ok. 370 zł netto. W magistracie podkreślają jednak, że tak zoptymalizowali system, że stawki pozostaną na dotychczasowym poziomie. Władze miasta zdecydowały między innymi o zwiększeniu kontroli segregacji oraz o uproszczeniu nadzoru. Częstotliwość wywozu odpadów w domu jednorodzinnym to dwa tygodnie.

Umowa z firmą Remondis MPGO Sosnowiec została podpisana na 24 miesiące. Koszt całego przetargu to 58,8 mln zł brutto.

Kontenery na elektrośmieci

W Sosnowcu dostępne są również kontenery na elektrośmieci. Do pojemników można wyrzucić sprzęt RTV i AGD o maksymalnej wielkości 60 x 40 x 20 cm. Za obsługę tych pojemników również odpowiada firma Remondis. Sprzęt, który nie mieści się do kontenerów można bezpłatnie oddać.