Miasto sprzedaje koszulki z napisem „Szacunek ponad wszystko”. Na podobny pomysł wpadły wcześniej władze Poznania

„Sosnowiec łączy” to oficjalne hasło miasta, choć wygląda na to, że najnowszy pomysł podzielił nieco mieszkańców. Przynajmniej tych, którzy korzystają z mediów społecznościowych. O co chodzi? O koszulki z napisem „Szacunek ponad wszystko”.

Uściślając – część liter zastąpiona została symbolami; jest gwiazda Dawida, jest półksiężyc i jest krzyż, są również serce, paragraf oraz piktogram przedstawiający osobę niepełnosprawną. Jest też flaga Unii Europejskiej i tęczowa literka. Niespodziewanie – a może żadnego zaskoczenia w tym nie ma – koszulka wywołała internetową dyskusję.

Najpierw w Poznaniu

Przypomnieć przy okazji warto, że podobnie było w Poznaniu. To właśnie tam, dwa lata temu, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak w mediach społecznościowych postanowił poprzeć kandydaturę swojej byłej żony – Joanny Jaśkowiak, która była „jedynką” w wyborach do Sejmu. Na jednej z koszulek, w które ubrane były osoby popierające kandydatkę, widniał napis „Cześć i chwała tolerancji”, nawiązujący do hasła „Cześć i chwała bohaterom”, który używany jest do upamiętnienia osób, które oddały swoje życie za Polskę. Na pozostałych koszulkach widniały hasła: „Szacunek ponad wszystko”, „Wolne miasto Poznań”, czy „Poznańskiej dumy płomień”.

Jak tłumaczył wówczas prezydent Poznania, liternictwo hasła „Wolne miasto Poznań” miało nawiązywać do idei miasta wielokulturowego, otwartego na świat i traktującego z szacunkiem wszelkie mniejszości. W niektóre litery wpisane są symbole wielokulturowości oraz piktogramy definiujące najistotniejsze elementy polityki społecznej Poznania. Jaśkowiak nie przypuszczał wtedy, że nie wszystkim się to spodoba.

Z Sosnowca w delegację?

Najwyraźniej podobnie jest w przypadku Sosnowca. Gdy w mediach społecznościowych pojawiła się informacja dotycząca sosnowieckiej wersji koszulek, w sieci zawrzało. Większość komentarzy miała jednak pozytywny wydźwięk. „Ludzie kochani, opanujcie się. Post o koszulkach, a zaraz tu wojna domowa będzie. Mi się bardzo podobają te koszulki. Nosiłbym z dumą jako sosnowiczanin w delegacji” – podsumował jeden z internautów.

Dodajmy, że t-shirty można kupić w Centrum Informacji Miejskiej oraz w sklepie internetowym Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. W limitowanej wersji kroju dla kobiet i mężczyzn, w rozmiarach damskich S, M, L, XL oraz męskich M, L, XL, XXL. Cena to 40 zł.