Marta Lempart przyjedzie na otwarcie Ronda Praw Kobiet w Sosnowcu. Uroczystość już w przyszłym tygodniu

Od wtorku, 23 listopada 2021 r., jeden z węzłów komunikacyjnych w Sosnowcu będzie nosił nazwę Ronda Praw Kobiet. Swój udział w uroczystości potwierdziła redakcji 24Zagłębie.pl Marta Lempart, jedna z liderek Strajku Kobiet.

FB/Marta Lempart
Marta Lempart, jedna z liderek Strajku Kobiet, przyjedzie do Sosnowca

Z propozycją, by jedno z rond w Sosnowcu nosiło nazwę Praw Kobiet wyszła Dorota Kurcz, a wsparła ją grupa Dziewuchy z Sosnowca. Pomysł zrodził się na fali masowych protestów, po zaostrzeniu prawa aborcyjnego przez Trybunał Konstytucyjny. Inicjatywę poparł prezydent miasta Arkadiusz Chęciński oraz większość sosnowieckich radnych.

Liderka Strajku Kobiet na otwarciu ronda w Sosnowcu

Nazwę Rondo Praw Kobiet będzie nosił węzeł komunikacyjny u zbiegu ulic 3 Maja, Piłsudskiego i Dęblińskiej w ścisłym centrum Sosnowca. Uroczystości związane z nadaniem nazwy odbędą się we wtorek, 23 listopada 2021 r. Swój udział w nich potwierdziła redakcji 24Zagłębie.pl Marta Lempart, jeden z liderek Strajku Kobiet.

– Będę na zaproszenie przewodniczącej Rady Miejskiej - Ewy Szoty, z którą rozmawiałam wcześniej telefonicznie, prezydenta miasta Arkadiusza Chęcińskiego i inicjatorki nadania nazwy - Doroty Kurcz – poinformowała Marta Lempart.

Nazwa ronda to nie wszystko. Tego samego dnia w przejściu podziemnym pod nim zostanie otwarta galeria poświęcona kobietom i ich walce o swoje prawa. Ma ona być stałym miejscem w Sosnowcu, które będzie przełamywało stereotypy o roli kobiet w społeczeństwie.