"Literówka", czyli brzuszki, daszki i kropki. Teatr Zagłębia zaprasza na spektakl, który nauczy dzieci alfabetu

Teatr Zagłębia zaprasza na premierę nowego dziecięcego spektaklu. "Literówka", bo tak nazywa się spektakl, została stworzona z myślą o dzieciach w wieku 4-6 lat i bliskich im dorosłych. Nie jest zwykłym spektaklem - tu widownia stanie się sceną, bo bo to widzowie wraz z aktorkami, stworzą dynamiczne przedstawienie. Premiera już 7 lipca br. o godz. 12.00 w Przystanku Otwartej Kultury w Kazimierzu Górniczym.

foto Jeremi Astaszow
Literowka teatr zaglebia

Teatr Zagłębia nauczy dzieci alfabetu

Twórcy spektaklu "Literówka" chcą w pełni wykorzystać wizualny oraz choreograficzny potencjał liter i połączyć go z edukacyjną funkcją teatru. Proponują działania twórcze oparte na zabawie ruchowo-wizualnej, które sprawią, że dzieci znajdą jak najwięcej ekscytujących powodów do zaprzyjaźniania się z literami.

„Poprzez kreatywną zabawę alfabetem – zwyczajowo kojarzonym z dyscypliną, symetrią, porządkiem – poszerzamy pole wyobraźni (zarówno dorosłych, jak i dzieci) i symbolicznie przełamujemy utarte schematy poprzez rozluźnianie. Toteż przedstawienie to taka bezpieczna przestrzeń, w której można zderzyć się z całą gamą emocji. Jego fabuła dotyczy liter alfabetu zarówno jako materiału poznawczego, wizualnego, jak i choreograficznego” – mówi Iwona Woźniak, dyrektorka Teatru Zagłębia.

Sztuka dla najmłodszych

Szkic spektaklu powstał w Teatrze Miniatura w Gdańsku w ramach projektu Sztuka się Robi 2023. Stworzył go Kolektyw TUKK. Reżyserką przedstawienia jest Monika Kiwak, autorem scenografii i muzyki - Kuba Drzastwa, a za choreografię odpowiada Magda Wolnicka. Przy tworzeniu spektaklu nie pracowali jedynie dorośli. Prace kolektywu konsultowane były z dziećmi z sosnowieckich przedszkoli nr 7 i 33. W przedstawieniu grają aktorki Teatru Zagłębia Agnieszka Bieńkowska, Weronika Jarosz oraz… młodzi widzowie i widzki.
Spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

„Litery są okrągłe, kanciaste, zdobione, a czasem nagie. Z brzuszkami, daszkami, kropkami, ogonkami, a czasem z innej planety. Pojedyncze, w parach, w grupach, a czasem zespołowo się nie zgadzają. W książkach, zeszytach, na językach, wyświetlaczach, w miastach, na wsiach i chodnikach. One są tu. Literówka to świat twórczej zabawy z literami i wyobraźnią. To skok w wielowymiarowe doświadczenie liter, które mogą być tak różnorodne, jak świat, który nas otacza” – zachęcają reżyserka Monika Kiwak i scenograf Kuba Drzastwa.

Premiera spektaklu "Literówka" odbędzie się w Przystanku Otwartej Kultury w Kazimierzu Górniczym w Sosnowcu już 7 lipca o godz. 12.00. Twórcy proszą o przygotowanie wygodnych strojów. Na scenie, będącej jednocześnie widownią uczestnicy będą poruszać się bez obuwia.