„Literackie inspiracje w teatrze”, czyli Sosnowiecka Jesień Teatralna. Przed nami warsztaty i spektakl w Zagłębiowskiej Mediatece

Trwa kolejna edycja teatralnego wydarzenia, które na stałe zagościło w kalendarzu imprez miasta. Co tym razem przygotowali organizatorzy Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej?

MBP Sosnowiec
Sosnowiecka Jesień Teatralna

Nadchodzące długie wieczory i nastrojowa atmosfera to świetny czas, by znaleźć chwilę na kulturalną rozrywkę. Tym bardziej, że ostatnio w Sosnowcu interesujących propozycji nie brakuje. 25 września rozpoczęła się ósma już edycja Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej.

Teatr jest doskonałym narzędziem do popularyzowania literatury, pogłębiania wiedzy, wzbudzania emocji i rozwijania zainteresowań, zarówno wśród dzieci, jak i osób starszych. I właśnie tę wyjątkową więź postara się pokazać organizator 8. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej – Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu! wyjaśniają koordynatorzy.

Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem: „Literackie inspiracje w teatrze”. Jak tłumaczą pomysłodawcy, celem jest ukazanie wyjątkowego przenikania i uzupełniania się tych dwóch dziedzin sztuki.

25 września Sosnowiecką Jesień Teatralną 2022 zainaugurował recital Jacka Bończyka, który przypomniał niezapomniane utwory Wojciecha Młynarskiego. Był to dopiero początek wyjątkowych atrakcji, jakie zaplanowano w ramach tegorocznej odsłony wydarzenia. Następnie na gości czekał wernisaż wystawy i prezentacja multimedialna na temat słynnych dzieł literackich na polskich scenach teatralnych, pokaz filmowej adaptacji znanej sztuki Arthura Millera czy prelekcja dr Magdaleny Boczkowskiej. Pomyślano także o najmłodszych odbiorcach. Dzieci między innymi tworzyły własne bajki podczas zajęć z wykorzystaniem programu edukacyjnego Stem Kindloteka.

Przed nami jeszcze dwa punkty programu, które warto zapisać w swoich kalendarzach. 30 września o godz. 11:30 w sali edukacyjnej Zagłębiowskiej Mediateki odbędą się warsztaty czytania performatywnego dla seniorów w języku angielskim (performative reading). Z kolei na zakończenie zaplanowano spektakl teatralny Przekorne”. Będzie można go zobaczyć 3 października o godz. 11:00 w auli Mediateki. Wstęp bezpłatny.