Kwiecień pełen wydarzeń kulturalnych w Miejskiej Bibliotece w Sosnowcu. Konkursy, spotkania i koncert

Podczas kwietniowych wydarzeń w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu odbędzie się m.in. spotkanie z twórcą książek fantasy, science fiction i thirrlerów. Nie zabraknie także muzycznego akcentu zespołu Kirszenbaum.

Paulina Gałbas, 24Zagłębie
Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu

Kwiecień pełen wrażeń w sosnowieckiej Mediatece rozpocznie spotkanie autorskie z Michałem Śmielakiem – autorem kryminałów „Znachor”, „Wnyki”, „Inkwizytor”. Pisarz mieszka w Sandomierzu i tworzy książki z gatunku fantasy, science fiction, kryminał, sensacja, thriller. Spotkanie odbędzie się 7 kwietnia o godzinie 18:00, a poprowadzi je Bartłomiej Majzel - polski poeta, podróżnik i krytyk muzyczny.

67. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

W sobotę 9 kwietnia o godzinie 10:00 przeprowadzone zostaną miejskie eliminacje do 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu. Tegorocznym tematem przewodnim konkursu jest dorobek literatury epoki romantyzmu, zgodnie z ustanowieniem przez Sejm R.P. roku 2022 Rokiem Romantyzmy Polskiego.

Chętni sprawdzenia swoich recytatorskich umiejętności muszą się spieszyć - zapisy trwają do 31 marca do godziny 15:00. Dokładnie i poprawnie wypełniony wniosek należy złożyć w Dziale Instruktażu i Promocji przy ulicy Kościelnej 11 (II piętro, pokój 2.11) lub przesłać na adres beata.szymczak@biblioteka.sosnowiec.pl. Wymagany jest czytelny podpis.

Laureaci miejskiego poziomu konkursu wezmą udział w eliminacjach regionalnych. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 25-29 kwietnia 2022 roku w siedzibie Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach przy ulicy Teatralnej 4.

Zagłębiowski czwartek

W ramach Zagłębiowskiego Czwartku 21 kwietnia o godzinie 18:00 prelekcję: „Wśród przestępców i pauperów. Sosnowiecka „Abisynia" i jej mieszkańcy” poprowadzi dr Paweł Duda.

Dr Paweł Duda otrzymał tytuł naukowy doktora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w 2014 roku w oparciu o dysertację pt. „Polityka zagraniczna Rzeczypospolitej w ocenie dyplomacji papieskiej w latach 1623-1635". Tego samego roku został zatrudniony w Instytucie Historii na stanowisku adiunkta. Na swoim koncie ma wiele publikacji naukowych.

Aktor, pisarz i muzyk

Kwietniowa Przestrzeń Słowa będzie spotkaniem promującym książkę Jakuba M. Wiśniewskiego, „MYJA". Tego dnia zorganizowany zostanie również koncert zespołu Kirszenbaum. Całe wydarzenie poprowadzi wspominany już wcześniej - Bartłomiej Majzel.

Jakub M. Wiśniewski jest muzykiem, tekściarzem, a z zawodu aktorem. Jego publikacje można przeczytać w m.in.: „Dzienniku Polskim”, Korporacji Ha!art, “Wizjach”, “Helikopterze”, kwartalniku “KONTENT”, “Interze-“, “Obszarach Przepisanych”, “Stonerze Polskim”, “Zupełnie Innym Świecie”. „MYJA" jest jego debiutancką książką pełną przymiotników, metaforycznych oraz symbolicznych opisów.

Dopiero teraz dostrzegam, jak tym w pokoju jest jasno, jak światło, ba, światłość, wlewa się do środka: fala fotonowa, tsunami wturliwane przez szklaną ścianę, za którą świeci Miasto Babel, Miasto wież, ust, chodników, usiane neonami sklepów mięsnych porozstawianych na rogach ulic jak wieże strażnicze, Miasto usypane jak zameczki z cegieł, mięśni, szkła, jak kolorowe bombki zawieszone pod chmurami, po których pną się wszyscy spragnieni powietrza, z fleszami zamiast oczu i głośnikami miast ust [...] - fragment książki Jakuba M. Wiśniewskiego, "MYJA".

Oprócz literackich tekstów Jakub M. Wiśniewski tworzy muzykę. Autor jest wokalistą duetu Kirszenbaum, z którym nagrał w Polskim Radiu debiutancki album “Stypa komedianta”.

Artystyczne konkursy

Od 11 kwietnia do 13 maja odbędą się dwa konkursy plastyczne. Obydwa organizowane są ramach Światowego Dnia Pszczoły (20 maja). Udział w pierwszym z nich mogą wziąć grupy przedszkolne i szkolne z terenu województwa śląskiego. Zadanie konkursowe polega na zbudowaniu domku dla owadów pożytecznych.

Drugi konkurs pod nazwą „Wiosną obudź swój talent i… pszczoły" kierowany jest nie tylko do dzieci, ale również do dorosłych z terenu całej Polski. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu wiosennej dekoracji z pszczelim akcentem.