Koniec prac nad ciągiem pieszo-rowerowym przy Pogorii IV. Rowerzyści, rolka i piesi korzystają już z atrakcji

Przy jeziorze Pogoria IV po kilku tygodniach prac został otwarty ciąg rowerowo-pieszy. Budowę nieco ponad 900-metrowej trasy miasto zleciło firmie Drogomex. Początkowo zakładano, że inwestycja zakończy się w połowie września, jednak ciąg został oddany do użytku jeszcze pod koniec wakacji.

UM w Dąbrowie Górniczej
Ciąg rowerowo pieszy

Od 26 sierpnia mieszkańcy Dąbrowy Górniczej i przyjezdni mogą korzystać z nowo wybudowanego ciągu pieszo-rowerowego, zlokalizowanego przy jeziorze Pogoria IV. Brakujący fragment trasy powstał w miejscu nieutwardzonej przybrzeżnej ścieżki między istniejącym ciągiem od strony Wojkowic Kościelnych a budynkiem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Odetchną mieszkańcy ulicy Marianki, bo ruch rowerzystów, rolkarzy i pieszych zostanie oddzielony od ruchu samochodowego – podkreślił jeszcze przed rozpoczęciem prac Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych.

900-metrów bezpiecznej ścieżki

Brakujący fragment ciągu powstał w miejscu nieutwardzonej ścieżki przybrzeżnej pomiędzy istniejącym już ciągiem od strony Wojkowic Kościelnych a budynkiem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Nowa ścieżka jest bezpieczną alternatywą dla osób, które do tej pory korzystały z wąskiej ulicy Marianki.

Na miejscu wciąż trwają prace porządkowe: wszystko zakończy humusowanie terenu i oznakowanie ciągu. Na to - zgodnie z umową – wykonawca ma czas do 15 września. Inwestycja jest warta około 1,2 mln zł - wyjaśnia Piotr Purzyński z biura prasowego UM w Dąbrowie Górniczej.

Budowę trasy Urząd Miejski w Dąbrowie zlecił w lipcu br. firmie Drogomex, która wcześniej podjęła się przebudowy ulicy Letnią. Zgodnie z zawartą umową, na wybudowanie ciągu wykonawca miał czas do połowy września. Asfaltową nawierzchnię udało się ułożyć jeszcze przed końcem wakacji, wobec tego rowerzyści, rolkarze i piesi mają okazję skorzystać z nowej atrakcji jeszcze w okresie letnim.

Pozostały czas firma wykorzysta teraz na prace porządkowe wzdłuż nowej trasy oraz oznakowanie ciągu - wyjaśnia Krzysztof Serafiński.

Jak wyjaśnia UM inwestycja nad Pogorią IV była możliwa, dzięki umowie użyczenia terenu, którą w lipcu miasto podpisało z Wodami Polskimi, czyli zarządcą zbiornika. Zgodnie z nią, za utrzymanie niespełna kilometrowego ciągu pieszo-rowerowego będzie odpowiadało właśnie miasto.