Konferencja ministrów: Niedzielski mówił o początku końca pandemii, Czarnek – o powrocie uczniów do szkół.

„Kwarantanna”, izolacja, edukacja w dobie pandemii" na konferencji pod takim tytułem minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na wspólnej konferencji prasowej ogłosili zmiany w obowiązujących obostrzeniach. Co się zmienia?

FB/ Ministerstwo Zdrowia
Adam Niedzielski, minister zdrowia

Adam Niedzielski na konferencji podkreślał, że już drugi tydzień z rzędu odnotowywany jest spadek zleceń na testy. Według niego szczyt zachorowań piątej fali pandemii jest już za nami. Rząd spodziewa się stopniowego spadku zakażeń w tym tygodniu jest to około 20 procent.

– Przeważnie jestem pesymistą, ale tym razem to optymistyczna myśl: mamy do czynienia z początkiem końca pandemii podkreślił Niedzielski.

Obostrzenia nie zostaną jednak zniesione w lutym. Niska liczba dziennych zakażeń spodziewana jest dopiero w marcu. Wtedy, być może, zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i środkach komunikacji miejskiej. Obecnie rząd odnotowuje delikatny wzrost hospitalizacji, jednak jak tłumaczy Niedzielski ma to związek z dużą liczbą nowych przypadków zakażeń wariantem Omikron.

Pewna rekomendacja noszenia maseczek szczególnie w przestrzeniach publicznych będzie zawsze. Po to, byśmy mogli nauczyć się żyć z Covidem w tle tłumaczy.

Przebieg objawów V fali jest łagodniejszy

Minister porównał IV i V falę. Z jego obserwacji i dostarczonych mu informacji wynika, że V fala ma łagodniejszy przebieg. Odnotowywana jest mniejsza liczba zgonów w porównaniu do większej liczby zakażeń.

Mamy przeznaczonych na walkę z Covidem 30 tysięcy łózek, są one zajęte w 2/3. Zdecydowaliśmy czym prędzej przywrócić 5 tys. łóżek do normalnego systemu. Oznacza to zwiększenie leczenia pacjentów w innych zakresach mówił Niedzielski.

Zdaniem ministra, łóżka zostaną przywrócone w ciągu tygodnia.

Druga decyzja dotyczy zasad z izolacją i kwarantann. Zachodziło bardzo dużo zmian, ten system stał się mało przejrzysty i wymaga rewizji. Dlatego chcemy to uściślić.
  • Od 15 lutego izolacja wynosić będzie 7 dni.
  • Od 15 lutego kwarantanna będzie naliczana wyłączanie w okresie izolacji chorego, domownika. Kwarantanny pozostałych domowników naliczane będą równolegle.
  • Zlikwidowana zostanie instytucja kwarantanny z kontaktu - 10 lutego zostaną wysłane sms-y o unieważnieniu kwarantanny.
  • Od 11 lutego zniesiona zostanie kwarantanna przyjazdowa. Obecnie wynosiła ona 10 lub 14. Od teraz dla krajów non-schengen będzie to 7 dni.

Kolejne zmiany w szkołach

Przyspieszymy powrót nauki uczniów do szkół. Szkoły wracają do nauki stacjonarnej 21 lutego, dotyczy to tylko województw, które nie mają ferii zimowych tłumaczył z kolei Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Czarnek uzasadniał, że zmiana ta ma duży wpływ dla szkół średnich, w których zbliża się termin egzaminów maturalnych. W pozostałej części konferencji minister tłumaczył, że powrót do nauki stacjonarnej został wdrożony szybciej niż zapowiadała to opozycja.

Ten rok szkolny wygląda o wiele lepiej niż rok poprzedni. Cieszymy się, że pomimo informacji, które napływają, wracamy do nauki stacjonarnej 21 stycznia dodaje Czarnek.

Dane o aktualnych zakażeniach

W środę, 9 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 46 872 przypadkach zakażenia COVID-19, w tym 5177 ponownych zakażeń. Zmarło 310 osób. W województwie śląskim wykryto 5250 przypadków, Obecnie zajętych jest 18 952 z 30 882 łóżek. 9 lutego zajętych było 1189 respiratorów, a 557 319 osób przebywało na kwarantannie domowej