Koncert Finiszowy 18. Edycji Festiwalu G.G. Gorczyckiego

18. edycję Festiwalu G. G. Gorczyckiego zakończy koncert 1 października 2023 roku w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Znakomity Kwintet Śląskich Kameralistów zaprezentuje unikatowy program, w którym znajdzie się najpiękniejsza muzyka z filmów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Na zakończenie koncertu zabrzmi innowacyjny utwór nawiązujący do historii ziemi śląskiej. Sinfonia industrialna na smyczki i multimedia Adama Wesołowskiego to pierwsza w historii kompozycja, która łączy naturalne dźwięki wydobywane z instrumentów smyczkowych z dźwiękami maszyn przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem Huty Kościuszko w Chorzowie. Dźwięki industrialne stanowią równorzędną partię w stosunku do orkiestry. Utwór po raz pierwszy zabrzmi w wykonaniu kwintetu smyczkowego.

374158305 6337113020760 n

Wykonawcami koncertu będzie znakomity Kwintet Śląskich Kameralistów, któremu towarzyszyć będą multimedialne instrumenty – fortepian oraz perkusja.

Kwintet Śląskich Kameralistów powstał przed ponad 20 laty jako kwartet smyczkowy, by po kilku latach powiększyć skład o kontrabas i tym samym rozszerzyć repertuar. Zespół nie ogranicza się tylko do muzyki klasycznej, ale chętnie czerpie z innych gatunków, czego dowodem są dwie pierwsze płyty: „Ba...ROCKOWO” oraz „Mecyje”. Obydwie są w całości wypełnione utworami zaaranżowanymi przez prymariusza zespołu – Dariusza Zbocha. Inspiracją do nagrania trzeciej płyty z kwintetami smyczkowymi Krzysztofa Pendereckiego i Antonina Dvořáka było przywiązanie muzyków zespołu do czystej postaci muzyki kameralnej. Następne wydanie fonograficzne to efekt współpracy z niemieckim pianistą Christophem Soldanem, z którym kwintet regularnie współpracuje jako „Schlesische Kammersolisten”. Powstała płyta z perełkami muzyki kameralnej: Kwintetem fortepianowym Pstrąg Franza Schuberta oraz Kwintetem fortepianowym f-moll Johanesa Brahmsa. Najnowszą propozycją zespołu jest muzyczno-literacko-plastyczny projekt „Marzyciele” – płyta z muzyką do wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Kwintet Śląskich Kameralistów występował na wielu festiwalach w kraju i za granicą obok takich gwiazd, jak Jordi Savall, Borodin Quartet czy Kwintet smyczkowy Filharmoników Berlińskich. Artyści na co dzień pracują w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej oraz Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach.

Finałowy koncert z pewnością będzie niepowtarzalnym wydarzeniem muzycznym, podsumowującym tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, której przyświeca, jak zawsze, idea promowania muzyki dawnej i współczesnej w najlepszych wykonaniach.

Koncert Finiszowy 18. Edycji Festiwalu G.G. Gorczyckiego

niedziela 1.10.2023

18.00 Świętochłowice
Centrum Kultury Śląskiej, ul. Krauzego 1
Koncert finałowy
Filmowo i industrialnie

Program:
Ennio Morricone – Misja
James Horner – Titanic
Hans Zimmer – Pearl Harbor
Wojciech Kilar – Pieśń o małym rycerzu z serialu Przygody pana Michała
Adam Walaciński – Ballada o pancernych z serialu Czterej pancerni i pies
Vangelis – Conquest of paradise
Henry Mancini – Moon river
Jerzy Matuśkiewicz – Janosik
Kutylewicz Andrzej – Polskie drogi
Clint Mansell – Requiem for a dream
Astor Piazzolla – Libertango
Alan Silvestri – Forrest Gump
Adam Wesołowski – Sinfonia industrialna na smyczki i multimedia

Wykonawcy:
Kwintet Śląskich Kameralistów
Dariusz Zboch – skrzypce
Jakub Łysik – skrzypce
Jarosław Marzec – altówka
Katarzyna Biedrowska – wiolonczela
Dawid Lewandowski – kontrabas

oraz multimedialne instrumenty: fortepian i perkusja
WSTĘP WOLNY
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKŚ
Szczegóły: cks.org.pl

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowano ze środków Miasta Świętochłowice oraz Samorządu Województwa Śląskiego.
Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.