Komunikacja miejska w Dąbrowie Górniczej przechodzi zmiany. Niedługo będzie można szybciej dojechać do centrum

Przebudowa torowiska tramwajowego w Dąbrowie Górniczej dalej trwa. Występują kolejne zmiany w komunikacji miejskiej. Brakuje kierowców autobusów w ZTM. Trasy niektórych linii pozostają skrócone.

UM Dąbrowa Górnicza
Zmiany w komunikacji miejskiej w Dąbrowie Górniczej

W Dąbrowie Górniczej zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa nr 612 z zielonych dzielnic miasta do centrum. Władze miasta o jej stworzenie wystąpili do Zarządu Transportu Metropolitalnego. Tymczasem skrócone zostały trasy autobusów linii 603 i 606 do przystanku Gołonóg Osiedle. Możliwość kontynuowania podróży w stronę w centrum miasta zapewnia w tym miejscu dziewięć linii autobusowych: 18, 55, 140, 175, 635, 637, 807, 814 i M2. W godzinach szczytu linia M2 kursuje co 10 minut.

Brak kierowców

Powodem skrócenia trasy linii autobusowych jest powszechnie znany problem z brakiem kierowców autobusów doprowadził do tego, iż ZTM-owi nie udało się rozstrzygnąć przetargów na obsługę autobusowej komunikacji zastępczej T-21: w trzech kolejnych postępowaniach nie wpłynęła żadna oferta.

W tej sytuacji zaproponowaliśmy skrócenie trasy linii autobusowych nr 603 i 606 do przystanku Gołonóg Osiedle oraz zawieszenie kursowania linii nr 605. Dzięki temu możliwe było wygospodarowanie dwóch autobusów i skierowanie ich w dni robocze do obsługi linii T-21 – wyjaśniał Marcin Pająk z Wydziału Infrastruktury Miejskiej w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Problem z obsługą autobusowej komunikacji zastępczej T-21 stał się powodem szybkiej decyzji o skróceniu trasy linii nr 603 i 606. Po zakończeniu przebudowy torowiska tramwajowego oraz budowy centrum przesiadkowego w centrum i Gołonogu. W nowej siatce połączeń, skróceniu tras linii 603 i 606 miało odbywać się przy jednoczesnym uruchomienie nowej linii nr 612.

Szybszy dojazd do centrum miasta

W dni robocze linia będzie kursować co 40 minut i ma zapewnić mieszkańcom szybsze połączenie komunikacyjne z centrum miasta oraz bezpośredni dojazd Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, a także w wybranych kursach do Będzina i Szpitala Wojewódzkiego im. św. Barbary w Sosnowcu.

Bardzo uważnie wczytywaliśmy się we wszystkie komentarze, opinie i głosy w dyskusji, które pojawiły się po skróceniu tras linii 603 i 606. W efekcie w poniedziałek wysłaliśmy pismo do Zarządu Transportu Metropolitalnego o wprowadzenie już teraz zmiany, którą planowaliśmy na przyszły rok, po oddaniu centrum przesiadkowego przy dworcu PKP. To uruchomienie nowej linii 612, która połączy Błędów, Okradzionów, Łękę, Łosień oraz Kazdębie z centrum, szpitalem na Mydlicach, a w wybranych kursach z Będzinem i Szpitalem Wojewódzkim św. Barbary – mówi prezydent Marcin Bazylak.