Kolorowy Marsz Pokojowy, koncert i wielka biesiada studentów Uniwersytetu III Wieku w Będzinie

W Będzinie działa największy uniwersytet trzeciego wieku, liczba studentów przekroczyła tysiąc osób. To właśnie z tej okazji w Będzinie organizowane są Juwenalia Plus.

Będziński Uniwersytet III Wieku (BUTW) powstał w marcu 2014 roku. W pierwszym naborze zapisało się 216 osób. Obecnie na uniwersytecie uczy się ponad 1000 studentów.

Uniwersytet jest odpowiedzią na najbardziej palący problem dotyczący seniorów - wykluczenie społeczne. Możliwość uczęszczania na bezpłatne zajęcia organizowane od poniedziałku do piątku sprzyja walce z bardzo często odczuwanym przez osoby starsze poczuciem osamotnienia, które obok wykluczenia społecznego jest drugą najważniejszą bolączką dotykającą osoby zaawansowane wiekowo. Na uniwersytecie zawiązują się mocne przyjaźnie, nieformalne grupy, które spotykają się również poza zajęciami - tłumaczy Magdalena Szulc, z będzińskiego Urzędu Miejskiego, koordynatorka BUTW.

Dzieci kwiatów

Impreza seniorów rozpoczęła się w środę 11 maja wernisażem prac studentów. Grupa wykonywała swoje wersje znanych obrazów. W czwartek bulwarami Czarnej Przemszy na Plażę Miejską przeszedł kolorowy Marsz Pokojowy „Daj szansę miłości". Korowód nawiązujący do czasów „dzieci kwiatów" zakończył się Wielką Studencką Biesiadą. Studenci od prezydenta miasta Łukasza Komoniewskiego otrzymali klucze do miasta.

Juwenalia zakończy piątkowy koncert dyplomowy Zespołu Muzycznego „Będzińskie Muzy". Studenci trzeciego wieku wystąpią w Teatrze Dormana o godzinie 18:00.

czytaj więcej:

„O Sosnowcu słów kilka" wystawa w Zamku Sieleckim

„O Sosnowcu słów kilka", warsztaty edukacyjne dla dzieci

„Niezwykła przygoda psa Kropelki”

Sosnowieckie Wodociągi kontynuują akcję "Gang Szczuraków"

Wystawa Korolkiewicza w Zamku Sieleckim

„Gry dorosłych" - wystawa Łukasz Korolkiewicza

Święto Pracy w Dąbrowie Górniczej

Święto Pracy w Dąbrowie Górniczej

Czeladź dla Ukrainy

Czeladź zagra specjalny koncert dla Ukrainy

Zespół MØW zagra w Pałacu Kultury Zagłębia

Zespół MØW wystąpi w Pałacu Kultury Zagłębia

Przygotowania do nowej wystawy

Wystawa w Zamku Sieleckim i warsztaty edukacyjne dla dzieci