Kolejne silne wiatry nadciągają nad Polskę. Od środy w Dąbrowie Górniczej zarejestrowano 45 wyjazdów straży pożarnej

To nie koniec silnego wiatru i interwencji Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej. Do Polski nadciąga kolejny niż – Eunice. Spodziewać się można deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet lokalnych burz.

UM Dąbrowa Górnicza
Połamane drzewo

Silne wiatry w całej Polsce nadal sieją spustoszenie. Piątek, 18 lutego, jest trochę spokojniejszy, ale już wieczorem do Polski napłynie kolejny niż – Eunice. Według synoptyków wiatr może osiągać prędkość nawet do 125 km/h na Wybrzeżu i do 90 km/h w pozostałej części Polski. IMGW informuje, że nadchodzący niż przyniesie nie tylko silny wiatr, ale także deszcz, deszcz ze śniegiem i lokalne burze. Nie wyklucza się również powstania w niektórych miejscach trąb powietrznych. W naszym regionie ogłoszono drugi stopień zagrożenia.

Od środy do piątkowego poranka (16-18.02) w województwie śląskim odnotowano 1312 interwencji związanych z likwidacją skutków wichur i opadów deszczu. Do akcji zaangażowano ponad 1300 zastępów PSP i OSP, w tym prawie 6000 strażaków.

Silny wiatr w Dąbrowie Górniczej

Pojawienie się wcześniejszego niżu – Dudley w Dąbrowie Górniczej przyniosło silny wiatr, który wywołał wiele szkód. Straż pożarna zanotowała w mieście 45 wyjazdów do zdarzeń będących efektem złej pogody. Usuwane były powalone drzewa, zabezpieczano uszkodzone dachy czy awaryjnie zasilano aparaturę medyczną w domach osób przewlekle chorych, gdy zabrakło prądu.

Interwencje odbywały się praktycznie we wszystkich dzielnicach Dąbrowy Górniczej. Zgłoszenia docierały między innymi z: ul. Idzikowskiego, Majakowskiego, Strzemieszyckiej, Trzebiesławickiej, Ujejskiej, Wybickiego, Sobieskiego, Królowej Jadwigi, 3 Maja, Bratków, Staszica i Krasińskiego.

– Wielu mieszkańców problematyczne sytuacje zgłaszało do ośrodka dyspozycyjnego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Zgłoszenia dotyczyły głównie braku energii elektrycznej, wówczas przekazywaliśmy je do firm zajmujących się dystrybucją prądu – mówi Łukasz Niewiadomy, kierownik referatu całodobowych interwencji kryzysowych Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

Ważne numery

Należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Warto usunąć wszelkie rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Zaleca się niewychodzenie z domu. W razie problemów spowodowanych przez warunki atmosferyczne należy zadzwonić pod numery alarmowe:

  • 998 – Państwowa Straż Pożarna.
  • 991 – Pogotowie Energetyczne Tauron Dystrybucja – zgłoszenia dotyczące awarii i przerw w dostawie prądu.
  • 32 262 44 10 – Centrum Zarządzenia Kryzysowego – zgłoszenia dotyczące nagłych i problematycznych. zdarzeń, awarii i utrudnień.