Kolejna wystawa w Zamku Sieleckim w Sosnowcu. Twórczość Anny Bujak wzbudza wizualne przyjemności

W Sosnowieckim Centrum Sztuki Zamek Sielecki od 9 lipca będzie można podziwiać wystawę Anny Bujak pt. „Świat Blasku". Wystawa będzie dostępna do 30 października.

Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki
Wystawa Anny Bujak w Zamku Sieleckim

„Świat Blasku", to tytuł zapożyczony z książki Margaret Cavendish (Le Monde Glorieux, 1666) będącej jedną z pierwszych utopii feministycznych przedstawiających „nie-miejsce doskonałe”. Utopia jest miejscem z założenia pozbawiona rzeczywistej przestrzeni, gdzie też wszystko jest dobre, ale jednocześnie nierealne.

Źródło nowych światów

Wystawa Anny Bujak składa się z obiektów, które dla autorki mają szczególne znaczenie. Ich celem jest oswojenie lęku, uspokojenie oraz wzbudzenie wizualnej przyjemności. Zestawienie wszystkich dzieł staje się źródłem nowych światów, osobnych opowieści, zbudowały obraz niekompatybilny, dynamicznie przekształcający się, rozmyty ideowo i bardzo intensywny w przekazie.

Podobnie jak Margaret Cavendish sugeruję, że jestem właścicielką swojej utopii, projektuję przestrzeń, w której czuję się wzmocniona, a ci, którym się to nie podoba, mogą stworzyć dla siebie idealny świat na własnych warunkach - mówi autorka wystawy, Anna Bujak.