Kolejarze wciąż zmagają się z awarią między Będzinem, a Dąbrową Górniczą Ząbkowicami

Służby techniczne PKP PLK wciąż jeszcze usuwają skutki awarii sieci trakcyjnej, do jakiej doszło w poniedziałek (22 stycznia) na szlaku kolejowym Będzin – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Początkowo planowano, że pełne przywrócenie ruchu nastąpi w środę (24 stycznia) nad ranem. Obecnie kolejarze zapowiadają, że stanie się to w środę wieczorem.

PKP PLK
Dabrowa Gornicza Zabkowice

Problemy na szlaku kolejowym Będzin – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice zaczęły się w poniedziałek krótko po godzinie 12, kiedy to uszkodzona została sieć trakcyjna. Wskutek zdarzenia wstrzymano ruch pociągów. Na miejsce skierowano pociąg sieciowy do usunięcia awarii sieci, zaś składy kursujące tym szlakiem skierowano na trasę zmienioną przez Sosnowiec Południowy.

W poniedziałek popołudniu udało się przywrócić ruch na jednym z dwóch torów. Drugi wciąż pozostaje nieprzejezdny. PKP PLK pierwotnie zapowiadało, że prace związane z naprawą sieci mają zakończyć się do wtorkowego wieczora, później wskazywało środowy poranek i otwarcie drugiego toru ok. godziny 4 (by zdążyć przed porannym szczytem), ale okazało się, że i ten termin wymaga korekty.

- W trakcie robót, po zabudowaniu słupów trakcyjnych stwierdzono, że do wykonania jest wzmocnienie i zabezpieczenie pozostałych słupów w rejonie awarii. Po wywieszeniu sieci i po jej regulacji, możliwe będzie przywrócenie ruchu pociągów po drugim torze. Z uwagi na rozszerzony zakres zadania służby przewidują otwarcie drugiego toru w środę w godzinach wieczornych – przekazała Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

W związku z sytuacją sztab kryzysowy podjął decyzję o skróceniu w środę (do końca dnia) wszystkich pociągów kończących lub rozpoczynających bieg w Dąbrowie Górniczej Ząbkowice/Zawierciu. Na odcinku Katowice – Dąbrowa Górnicza Ząbkowice odwołanych zostało 18 pociągów Kolei Śląskich. Za odwołane pociągi KŚ wprowadziły honorowanie biletów kolejowych w komunikacji miejskiej ZTM na odcinku Katowice - Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Wprowadzono też honorowanie biletów Kolei Śląskich w pociągach PKP Intercity na odcinku Katowice – Zawiercie (bez dodatkowych postojów) za wyjątkiem pociągów „Express InterCity Premium".

Pociag sieciowy

Może Cię zainteresować:

Zerwana sieć trakcyjna na linii kolejowej Będzin – Dąbrowa Górnicza skomplikowała ruch pociągów

Autor: Michał Wroński

22/01/2024

Linia lotniskowa Pyrzowice

Może Cię zainteresować:

Linia lotniskowa przez Pyrzowice działa od miesiąca. Jest zgodnie z oczekiwaniami, czyli... frekwencja nie powala

Autor: Michał Wroński

12/01/2024