Karnawał z Catherine Denevue w sosnowieckiej Mediatece. Filmowe seanse z pierwszą damą francuskiego kina – w każdą środę, do końca lutego

Catherine Denevue, pierwsza dama francuskiego kina, przez dwa miesiące będzie gwiazdą filmowych seansów w sosnowieckiej Mediatece.

Fot. Wikipedia (Martin Kraft)
Catherine Deneuve (Sage Femme Berlinale 2017)

Filmowe środy w sosnowieckiej Mediatece tym razem z legendą francuskiego kina. Karnawał z Catherine Denevue potrwa do końca lutego. Catherine Denevue ma 79 lat. Na dużym ekranie zadebiutowała, jako nastolatka, w 1956 roku, pojawiając się w obrazie „Les collégiennes”. Przełomem okazał się występ w musicalu „Parasolki z Cherbourga” (1964) w reżyserii Jacques’a Demy. Grała u wielu znanych reżyserów, między innymi u Luisa Buñuela; premiera „Piękności dnia” wywołała wiele kontrowersji, ale dzięki temu filmowi aktorka zyskała pozycję pierwszej damy francuskiego kina. Dwukrotnie otrzymała Cezara dla najlepszej francuskiej aktorki roku – za role w filmach „Ostatnie metro” (1980) oraz „Indochiny” (1992). Za kreację w filmie „Indochiny” była również nominowana do Oscara.

Od lat prezentujemy dokonania ważnych osób dla świata kina i w ramach cyklu widzowie oglądali już u nas tak znane aktorki jak Marilyn Monroe, Audrey Hepburn czy Meryl Streep. Catherine Denevue jest niewątpliwie jedną z nich – powiedziała Kinga Baranowska-Jaworek z sosnowieckiej Mediateki.

W repertuarze Karnawału z Catherine Denevue znajdą się produkcje z ostatnich pięciu dekad; komedie, dramaty, filmy kryminalne. Filmy zobaczyć można w każdą środę do 22 lutego. Seanse rozpoczynają się o godzinie 18. Wstęp wolny.