Karmelitanki chcą usunięcia wizerunku matki Teresy Kierocińskiej z Galerii Praw Kobiet w Sosnowcu

Współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus Teresa Kierocińska jest jedną z bohaterek wystawy pod Rondem Praw Kobiet w Sosnowcu. - Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec użycia wizerunku Sługi Bożej do akcji feministycznej - napisały Karmelitanki z Sosnowca, domagając się usunięcia jej wizerunku z Galerii Praw Kobiet.

Pierwsze Rondo Praw Kobiet w całej Polsce zostało otwarte niedawno w Sosnowcu. Inicjatywa zrodziła się przed rokiem, kiedy kobiety protestowały ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego przez Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej.

Rondu w ścisłym centrum miasta towarzyszy wystawa „Liderki”, którą można oglądać w przejściu podziemnym (Galerii Praw Kobiet). - Chcieliśmy pokazać historię tego, w jaki sposób kobiety doszły do swoich praw, choć w ostatnich latach nieco się w Polsce cofnęliśmy - wyjaśniał podczas otwarcia Arkadiusz Chęciński.

Na wystawie przedstawiono m.in. ważne sosnowiczanki. Jedną z bohaterek jest Józefa Siwikowa, nauczycielka prowadząca w Sosnowcu Szkołę Handlową Żeńską, znaną dziś jako II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater. Inną matka Teresa Kierocińska, współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, które od 1925 roku mają siedzibę w Sosnowcu.

- Za zaangażowanie w ratowanie Żydów i niesioną im pomoc podczas II wojny światowej uhonorowana medalem Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Zaangażowana społeczniczka, edukatorka, organizatorka kursów dla kobiet i dziewcząt, opiekunka sierot zwana przez mieszkańców regionu Matką Zagłębia - czytamy na wystawie w Galerii Praw Kobiet.

Karmelitanki chcą usunięcia wizerunku matki Teresy Kierocińskiej

Galeria Praw Kobiet została dobrze przyjęta przez mieszkańców Sosnowca, lecz zmieszczenie w niej wizerunki matki Teresy Kierocińskiej nie spodobało się samym Karmelitanką, która wysłały w tej sprawie oficjalne pismo do prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego.

- Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec użycia wizerunku Sługi Bożej do akcji feministycznej w wystawie „Liderki”, zorganizowanej w przejściu podziemnym Ronda Praw Kobiet w samym centrum miasta Sosnowca. Żądamy stanowczo usunięcia wizerunki M. Teresy Kierocińskiej z tej wystawy, której kontekst nie licuje z wartościami, które swoim świadectwem życia prezentuje Sługa Boża - napisały Karmelitanki.

W ich ocenie informacje o matce Teresie Kierocińskiej, jakie pojawiły się na wystawie, a które zaprezentowaliśmy również w tekście, są nierzetelne. Dlaczego? Tego nie wyjaśniły.

Urzędnicy zaprosili Karmelitanki na spotkanie

Urząd Miejski w Sosnowcu nie chce prowadzić dyskusji z Karmelitankami poprzez media, dlatego zaprosił je na spotkanie.

- Nie mamy żadnego sporu, zaprosiliśmy przedstawicielki zgromadzenia i jesteśmy na etapie ustalania terminu. Zależy nam na rozwiązaniu tej sprawy i mamy nadzieję, że dojdziemy do porozumienia - przekazał Rafał Łysy, rzecznik UM w Sosnowcu.

O tym, jakie decyzje zapadną ws. przedstawienia matki Teresy Kierocińskiej w Galerii Praw Kobiet, dowiemy się wkrótce.