Jutro w Sosnowcu wyruszy Błękitny Marsz. Uczniowie zapraszają na wydarzenie

24 kwietnia w mieście odbędzie się wyjątkowa akcja. Uczestnicy pokażą swoje wsparcie i solidarność z osobami zmagającymi się z autyzmem i zespołem Aspergera.

UM Sosnowiec
Sosnowiec marsz autyzm 2023

Błękitny Marsz w Sosnowcu

W kwietniu obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji w wielu miastach i miejscowościach organizowane są inicjatywy mające na celu podniesienie społecznej świadomości w tym temacie. Jedno z wydarzeń odbędzie się także w stolicy Zagłębia. Szkoła Podstawowa nr 6 im. Juliusza Słowackiego zaprasza na Błękitny Marsz na rzecz dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera.

- Te osoby inaczej niż my postrzegają otaczającą nas rzeczywistość
i reagują na zewnętrzne bodźce. Często unikają kontaktu wzrokowego, mogą mieć różnego rodzaju nadwrażliwość np. na dźwięk, światło, dotyk, mniejsze lub większe problemy w relacjach społecznych - tłumaczą organizatorzy wydarzenia.

- Uczniowie z zespołem Aspergera często osiągają wysokie wyniki w nauce i mają dużą wiedzę w dziedzinach, które ich fascynują. Mogą być również wspaniałymi kompanami w projektach wymagających analitycznego myślenia. Bądźmy zatem życzliwi i empatyczni wobec tych, którzy na co dzień są wśród nas - dodają.

Dlaczego w nazwie marszu pojawił się błękit? Kolor ten stał się barwą związaną z autyzmem. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Sosnowiec. Marsz odbędzie się w poniedziałek, 24 kwietnia. Rozpocznie się o godzinie 10:30. Uczestnicy wyruszą sprzed budynku szkoły przy ul. Legionów 21. Swoją obecność zapowiedział gość honorowy - Michał Wiśniewski, lider zespołu Ich Troje. Marsz dojdzie do starej części Parku Sieleckiego. Przy Zespole Szkół Muzycznych usytuowana zostanie scena.

- Organizatorzy przypominają, że dominującym kolorem jest błękit, a zatem prosimy uczestników marszu o zabranie ze sobą niebieskich balonów, transparentów z nazwą szkół itp. - zapraszają inicjatorzy wydarzenia.