Czeladź jak Zabrze? Powstał projekt koncepcyjny wystawy dla Postindustrialnego Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego

Powstał projekt koncepcyjny dla Postindustrialnego Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu, które powstaje w Czeladzi. W dawnej cechowni KWK Saturn stworzona zostanie interaktywna, multimedialna wystawa. Przed ośrodkiem kultury pojawi się natomiast plac zabaw dla najmłodszych. Również związany z górnictwem.

Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu powstanie na terenie dawnej cechowni KWK Saturn w Czeladzi. Pracownicy Muzeum Saturn wraz z przedstawicielami katowickiej firmy Adventure Multimedialne Muzea stworzyli projekt koncepcyjny przyszłej wystawy. Ekspozycja będzie poświęcona historii i rozwoju górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim oraz etosowi i codzienności pracy górniczej.

Żywiec, Zabrze, Katowice, Czeladź...

Firma Adventure Multimedialne Muzea zajmuje się od 15 lat projektowaniem i wykonywaniem innowacyjnych wystaw, między innymi właśnie dla muzeów. W swoich koncepcjach wykorzystuje multimedialne oraz interaktywne elementy. Wcześniej firma stworzyła wystawę w Muzeum Browaru Żywiec, wystawę dla Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności (na 40-lecie pacyfikacji kopalni Wujek) czy multimedialną trasę turystyczną w Sztolni Królowej Luizy.

Projekt dla cechowni w Czeladzi został stworzony w ciągu 6 miesięcy. Wobec planowanej realizacji muzeum ma stać się jednym z najnowocześniejszych miejsc tego typu w Polsce.

Staniemy się, oprócz Zabrza i tamtejszej muzealnej kopalni Guido, jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, przedstawiającym górniczą przeszłość Zagłębia. Wiemy już na przykładzie takich państw, jak Francja, Anglia, Belgia czy Niemcy, gdzie górnictwo zlikwidowano wiele lat temu, że muzea tego typu cieszą się ogromnym powodzeniem. Mieszkańcy tamtych państw chcą bowiem poznać, znaną z opowiadań swoich przodków, górniczą przeszłość tamtych regionów i zobaczyć, jak ciężką i niebezpieczną pracę wykonywali ich rodzice, dziadowie czy pradziadowie – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Na nowe muzeum jeszcze poczekamy

Budynek cechowni, w którym powstanie Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu jest remontowany i na realizację projektu wystawy trzeba będzie jeszcze poczekać. W planach oprócz jest również stworzenie miejsca dla najmłodszych. Przed budynkiem ma powstać... górniczy plac zabaw.

W przyszłości, po obejrzeniu atrakcyjnej, także dla najmłodszych, wystawy w cechowni, dzieci będą się mogły pobawić w górników na specjalnym, imitującym kopalnię placu zabaw przekazał Zbigniew Szaleniec.

czytaj więcej:

Przestrzeń wokół dawnej kopalni saturn w czeladzi 3

Zieleni się wokół cechowani dawnej kopalni Saturn

Ostatni etap

Postępy pracy przy przebudowie cechowni

Stary budynek cechowni remontowany

Remont dawnej cechowni w Czeladzi trwa. Zobacz zdjęcia

Sosnowiecka Jesień Teatralna

Trwa Sosnowiecka Jesień Teatralna. Co jeszcze nas czeka?

Fabryka Pełna Życia

Powstaje mural w Fabryce Pełnej Życia. Tworzy go Paweł Ryżko

Weekend w Będzinie

Weekend w Będzinie

Dofinansowanie dla Pałacu Schoena w Sosnowcu

Ponad 160 tys. zł dotacji dla Pałacu Schoena