Czeladź jak Zabrze? Powstał projekt koncepcyjny wystawy dla Postindustrialnego Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego

Facebook: Zbigniew Szaleniec
Projekt budynku starej cechowni w Czeladzi

Powstał projekt koncepcyjny dla Postindustrialnego Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu, które powstaje w Czeladzi. W dawnej cechowni KWK Saturn stworzona zostanie interaktywna, multimedialna wystawa. Przed ośrodkiem kultury pojawi się natomiast plac zabaw dla najmłodszych. Również związany z górnictwem.

Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu powstanie na terenie dawnej cechowni KWK Saturn w Czeladzi. Pracownicy Muzeum Saturn wraz z przedstawicielami katowickiej firmy Adventure Multimedialne Muzea stworzyli projekt koncepcyjny przyszłej wystawy. Ekspozycja będzie poświęcona historii i rozwoju górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim oraz etosowi i codzienności pracy górniczej.

Żywiec, Zabrze, Katowice, Czeladź...

Firma Adventure Multimedialne Muzea zajmuje się od 15 lat projektowaniem i wykonywaniem innowacyjnych wystaw, między innymi właśnie dla muzeów. W swoich koncepcjach wykorzystuje multimedialne oraz interaktywne elementy. Wcześniej firma stworzyła wystawę w Muzeum Browaru Żywiec, wystawę dla Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności (na 40-lecie pacyfikacji kopalni Wujek) czy multimedialną trasę turystyczną w Sztolni Królowej Luizy.

Projekt dla cechowni w Czeladzi został stworzony w ciągu 6 miesięcy. Wobec planowanej realizacji muzeum ma stać się jednym z najnowocześniejszych miejsc tego typu w Polsce. 

 Staniemy się, oprócz Zabrza i tamtejszej muzealnej kopalni Guido, jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, przedstawiającym górniczą przeszłość Zagłębia. Wiemy już na przykładzie takich państw, jak Francja, Anglia, Belgia czy Niemcy, gdzie górnictwo zlikwidowano wiele lat temu, że muzea tego typu cieszą się ogromnym powodzeniem. Mieszkańcy tamtych państw chcą bowiem poznać, znaną z opowiadań swoich przodków, górniczą przeszłość tamtych regionów i zobaczyć, jak ciężką i niebezpieczną pracę wykonywali ich rodzice, dziadowie czy pradziadowie – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. 

Na nowe muzeum jeszcze poczekamy

Budynek cechowni, w którym powstanie Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu jest remontowany i na realizację projektu wystawy trzeba będzie jeszcze poczekać. W planach oprócz jest również stworzenie miejsca dla najmłodszych. Przed budynkiem ma powstać... górniczy plac zabaw. 

 W przyszłości, po obejrzeniu atrakcyjnej, także dla najmłodszych, wystawy w cechowni, dzieci będą się mogły pobawić w górników na specjalnym, imitującym kopalnię placu zabaw przekazał Zbigniew Szaleniec.

Projekt budynku starej cechowni w Czeladzi

czytaj więcej:

Przesłuchania eliminacyjne na Ukrainie

Wystąpią wykonawcy z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Zbigniew Hołdys

Koncert „Ja płonę”: milicja, ZOMO i czołowi polscy artyści

1

„Polska nieznana z lotu ptaka”. Zdjęcia Roberta Neumanna

Do Sosnowca przyjedzie między innymi Janusz Panasewicz

Koncert w 40. rocznicę stanu wojennego. Poznaliśmy szczegóły

W Zagłębiu odbędzie się sporo wydarzeń związanych z obchodami Święta Niepodległości

Święto Niepodległości w Zagłębiu

Aleja Zagłębia

Uwaga, kolejne utrudnienia na alei Zagłębia Dąbrowskiego