Jest decyzja: pracownicy służby ochrony zdrowia muszą obowiązkowo się zaszczepić przeciw COVID-19 do 1 marca 2022

Już wiadomo, że rząd jednak wprowadzi obowiązek szczepienia przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia, i to nie tylko lekarzy czy pielęgniarek. Informacje w tej sprawie potwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia - Wojciech Andrusiewicz. Czasu na zaszczepienie się jest mało.

Pixabay
Szczepienia przeciw COVID-19
- W środę lub czwartek będzie podpisane rozporządzenie dotyczące szczepienia służb medycznych; od 1 marca pracownicy służb medycznych będą musieli mieć udokumentowane pełne szczepienia - poinformował w środę 22 grudnia 2021 r. rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, czytamy na stronach portalu Dziennik Gazeta Prawna.

Andrusiewicz oświadczył, że potwierdzenie tego faktu znajdzie się w nowelizacji rozporządzenia, które wprowadzało w Polsce stan epidemii. Dodane tam będą zapisy o obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19 pracowników służb medycznych. Sprawa nie dotyczy jednak tylko lekarzy, czy pielęgniarek, ale wszystkich pracowników wszystkich placówek medycznych w kraju. Ostatecznie Adam Niedzielski, minister zdrowia, rozporządzenie podpisał w środę.

Oznacza to, że aby móc pracować w służbie zdrowia, zaszczepieni muszą być także pracownicy niemedyczni, jak np. obsługa techniczna, administracja, a nawet pracownicy porządkowi. Ponadto obowiązkowi temu będą podlegali również wszyscy pracownicy aptek.

Mało czasu na szczepienie

Wprowadzenie tego obowiązku zostanie obwarowane rygorami terminowymi. Już od 1 marca 2022 roku każdy z pracowników służby zdrowia będzie musiał udokumentować fakt pełnego (czyli dwoma dawkami lub jedną Johnson&Johnson) zaszczepienia. Nie podano jeszcze szczegółowych informacji, w jaki sposób potraktowani zostaną pracownicy, którzy nie zdecydują się na szczepienie.

Wkrótce nowa szczepionka

Tymczasem Polska zgłosiła już zapotrzebowanie na kolejną ze szczepionek, która zostanie dopuszczona do użytku na terenie naszego kraju. To preparat firmy Novavax. W poniedziałek 20 grudnia 2021 r. specyfik ten uzyskał pozwolenie Komisji Europejskiej do obrotu na terenie całej Unii Europejskiej. Nowa szczepionka ma być dostępna z początkiem 2022 roku, a do Polski ma trafić w dwóch pierwszych transzach ponad 4 miliony szczepionek. Pierwsze informacje o badaniach skuteczności tego preparatu mówią o 90% skuteczności. Co ciekawe, część jej produkcji będzie odbywała się także w Polsce. Dostępna będzie dla osób w wieku powyżej 18 lat.