Jak zdrowe odżywianie wpływa na jakość snu?

Dieta to jeden z podstawowych filarów zdrowego trybu życia. Wpływa na wiele różnych aspektów funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jej oddziaływanie może obejmować produkcję hormonów, poziom energii czy równowagę biochemiczną. Wpływ diety na jakość snu jest złożony, ale możliwe jest wskazanie kilku podstawowych czynników stanowiących dowód tego, że zdrowe odżywianie to skuteczna recepta na zwiększenie pokładów energii w ciągu dnia.

Obraz Bernadette Wurzinger
Obraz Bernadette Wurzinger

Dieta, a uczucie zmęczenia

Uczucie zmęczenia wynika z różnorodnych czynników. Jednym z nich jest niedobór ważnych składników odżywczych. Problemy z brakiem energii mogą wiązać się również z niestabilnym poziomem cukru we krwi oraz ze złymi nawykami żywieniowymi. Ważne jest to, aby uwzględnić w posiłkach jak najwięcej węglowodanów złożonych. Można je znaleźć m.in. w warzywach strączkowych i produktach pełnoziarnistych. Uwalniają energię powoli i stopniowo, zapobiegając skokom i spadkom poziomu cukru we krwi.

Zmęczenie i bóle głowy mogą stanowić efekt odwodnienia. Gdy organizm nie otrzymuje potrzebnej mu ilości płynów, nawet 12 godzin nieprzerwanego snu w ciągu doby nie zapewnia optymalnego poziomu energii na codzienne wyzwania. Zwróć uwagę również na ograniczenie przetworzonej żywności. Przysłuży się to z pewnością osiągnięciu stabilności energetycznej.

Jadłospis, hormony i sen

Podstawowym hormonem wpływającym na regulację zegara biologicznego jest melatonina. Istnieje pewna grupa produktów, które mogą zwiększać jej produkcję. Należy wyróżnić w szczególności banany, mleko, mięso z indyka czy wiśnie. Prekursorem melatoniny jest serotonina. Dieta powinna być bogata w składniki, które wspierają proces jej wydzielania. Szczególne znaczenie na tej płaszczyźnie mają banany, szpinak i ciemna czekolada.

Pamiętaj też o tym, że to, co jesz, wpływa na poziom kortyzolu. Jest to hormon stresu, a jego nadmiar stanowi jeden z czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia bezsenności.

Zdrowa waga, zdrowy sen

Problemy ze snem związane z nieodpowiednią dietą, mogą być wywołane również przez nadwagę. Zbyt wysoka masa ciała stanowi czynnik rozwoju bezdechu sennego. Poza tym osoby otyłe zaniedbują z reguły aktywność fizyczna. Słaba kondycja i zaniedbane ciało są często przyczyną dyskomfortu. Zdarza się, że nawet idealnie dopasowany materac i ergonomiczna poduszka, nie są w stanie zapewnić wygody podczas przebywania w łóżku. Należy sumiennie dbać o spożywanie optymalnej ilości kalorii, a także ograniczać tłuszcze trans i cukry proste.

Jakość snu jest w dużym stopniu zależna od diety. Dobrze zbilansowany jadłospis wpływa na poziom energii, produkcję hormonów i utrzymanie zdrowej wagi.