„Ja Płonę”, koncert upamiętniający 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Poznaliśmy szczegóły

13 grudnia w Sosnowcu odbędzie się koncert upamiętniający 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wydarzenie o nazwie „Ja Płonę” jest bezpłatne, lecz liczba miejsc ograniczona. Na scenie wystąpią znani polscy artyści.

FB/ Janusz Panasewicz
Do Sosnowca przyjedzie między innymi Janusz Panasewicz

Na scenie zlokalizowanej na Placu Papieskim w Sosnowcu-Zagórzu 13 grudnia o godz. 19:00 wystąpią znani wykonawcy. Zaprezentują się Martyna Jakubowicz, Małgorzata Ostrowska (Lombard), Janusz Panasewicz (Lady Pank), Wojciech Waglewski (VooVoo), Robert Matera (Dezerter), Mietall Waluś (Negatyw, Lenny Valentino), Tomasz Organek oraz Zbigniew Hołdys. Producent muzyczny, Marcin Bros, zajmie się całością aranżacji, oprawą muzyczną oraz wykonaniem na żywo programu koncertu.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, natomiast konieczne jest zgłoszenie swojej obecności poprzez zapisanie się na stronie. Liczba miejsc jest ograniczona.

To nasz obowiązek, aby czcić pamięć osób, które walczyły o naszą wolność. Sosnowiec po raz kolejny pamięta o bohaterach sprzed lat. W 2016 roku, z okazji 95. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego, odbył się koncert „Polska w hołdzie powstańcom śląskim”, który zorganizowaliśmy przed Urzędem Miejskim. Teraz upamiętniamy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Gość specjalny Zbigniew Hołdys

40 lat temu życie Polaków nagle się zmieniło. Wolność została im odebrana. Wprowadzono represje władzy, rozpoczęły się strajki, demonstracje uliczne. Zaczęto nakładać sankcje, w sklepach półki świeciły pustkami. Jednym niezmienny elementem życia Polaków była muzyka.

Zaproszeni artyści wykonają kultowe utwory, wprowadzając atmosferę czasu, kiedy to muzyka była jedną z nielicznych płaszczyzn do wypowiedzi. Usłyszeć będzie można: „Obracam w palcach złoty pieniądz”, „W domach z betonu”, „Spytaj milicjanta”, „Wojna grubych z chudymi”. „Najmniejszy oddział świata” czy „Fabryka małp”.

Szczególnym gościem będzie Zbigniew Hołdys. Jeden z najwybitniejszych autorów tamtych czasów, który w ramach swojej działalności w zespole Perfect czy też tak kultowych projektach jak „I Ching” oraz „Świnie” zaznaczył się w sposób wybitny w historii polskiej muzyki tamtego okresu.

Muzyka, inscenizacje i rekonstrukcje

Tym koncertem chcemy wysłać z Sosnowca jasny przekaz o tym jak bardzo ważną wartości w życiu każdego jest wolność. Muzyka tamtych lat jest świadectwem oporu przeciwko systemu, który próbował nam odebrać prawo do samostanowienia. Dla mnie jako artysty kwintesencją niezależnej sztuki bunt, protest przeciwko niesprawiedliwości i próbom odbierania praw człowieka, jakie nam wszystkim przysługują – tłumaczy Mietall Waluś, jeden z organizatorów koncertu.
Podczas koncertu artyści wykonają po jednym własnym utworze oraz utworze z repertuaru Zbigniewa Hołdysa, który w tym roku obchodzi 70. rocznicę urodzin. Przygotowaliśmy także specjalne inscenizacje i rekonstrukcje nawiązujące do tamtych wydarzeń – podkreśla Michał Mercik, pełnomocnik prezydenta miasta ds. kultury, rozwoju i dialogu społecznego.