Inwestycje PKP PLK w Zagłębiu. Przebudowane zostaną perony na stacji Sosnowiec Główny, powstanie też nowy przystanek

PKP PLK SA
Perony na stacji Sosnowiec Główny zostaną zmodernizowane

PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły pięć przetargów wartych niemal 6 miliardów złotych. Trzy postępowania dotyczą modernizacji linii w województwie śląskim – od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do granicy w Zebrzydowicach.

– Mam nadzieję, że zgłoszone w konkursie Connecting Europe Facility projekty będą zrealizowane i pozwolą podnieść parametry modernizowanych linii – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Trzy przetargi za 3,7 mld złotych

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe SA, ogłoszono trzy przetargi o wartości 3,7 mld zł na przebudowę linii od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do granicy w Zebrzydowicach. Przetargi będą realizowane w ramach zdania „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice” Współfinansowanie inwestycji planowane jest w z instrumentu finansowego Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF 2) na lata 2021-2027.

Efektem inwestycji mają być szybsze i wygodniejsze podróże koleją w aglomeracji i do granicy z Czechami. W PKP PLK zapewniają, że mieszkańcy województwa śląskiego „zyskają atrakcyjną ofertę podróżowania najbardziej ekologicznym środkiem transportu”. Zwiększyć się ma ponadto dostęp do pociągów, ponieważ powstaną nowe przystanki. Z kolei oddzielenie ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego pozwoli zwiększyć liczbę połączeń. Nad bezpieczeństwem czuwać będą nowoczesne systemy i urządzenia.

Co się zmieni?

Na trasie od Będzina przez Sosnowiec do Katowic Szopienic Południowych (LOT A1) dobudowane zostaną dwa tory. Rozdzielony zostanie ruch aglomeracyjny i dalekobieżny, co ma dać przewoźnikom szansę na przedstawienie atrakcyjnej oferty przewozowej. Co więcej, linia zwiększy swoją przepustowość – będzie mogło kursować na tej trasie więcej pociągów.

Wybudowane zostaną dwa nowe przystanki: Sosnowiec Środula (przy ul. Chemicznej), z którego korzystać będą mogli mieszkańcy dwóch pobliskich osiedli oraz Katowice Morawa (ul. Morawa). Z kolei na stacji Sosnowiec Główny i na przystanku Katowice Szopienice Płd. przebudowane zostaną perony, które przystosowane będą do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Dodajmy, że stacja Będzin, która obsługuje głównie przewozy towarowe, będzie przebudowana i dostosowana do przewozu pociągów z ładunkami.

Pociągi pojadą szybciej

Kolejowe inwestycje w naszym województwie obejmą również odcinek od Tychów do Goczałkowic - Zdroju (LOT B). Powstaną nowe, wygodniejsze perony na stacjach i przystankach: Tychy Żwaków, Kobiór, Piasek, Pszczyna i Goczałkowice wraz z dojściami z dostępem dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Planowana jest ponadto modernizacja sieci trakcyjnej, obiektów inżynieryjnych oraz torów. Prędkość pociągów ma wzrosnąć do 160 km/h. Bezpieczeństwo ruchu zostanie zwiększone dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów sterowania ruchem.

Jak podkreślają PKP Polskie Linie Kolejowe SA, szybciej i wygodniej pojedziemy również na trasie z Zabrzegu do Zebrzydowic i granicy z Czechami (LOT D), gdzie planowana jest między innymi przebudowa torów i sieci trakcyjnej. Stacje Chybie i Zebrzydowice oraz przystanki Zabrzeg Czarnolesie, Pruchna, Drogomyśl zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Nowa radna Rady Miejskiej w Sosnowcu, Zuzanna Samul

Zuzanna Samul została nową radną. Zastąpi Pawła Wojtusiaka

IMG 6018

Koleje Śląskie nagrodzone - V Gala Kultury Bezpieczeństwa

Przejście dla pieszych braci mieroszewskich

W Sosnowcu powstanie interaktywne przejście dla pieszych

Droga rowerowa

Będą nowe przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe

Parkrun

Bieg charytatywny w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu

Do końca przebudowy placu przed dworcem kolejowym w Sosnowcu zostało kilka miesięcy

Przebudowa placu przed dworcem w Sosnowcu opóźniona, ale...