Inwestycje PKP PLK w Zagłębiu. Przebudowane zostaną perony na stacji Sosnowiec Główny, powstanie też nowy przystanek

PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły pięć przetargów wartych niemal 6 miliardów złotych. Trzy postępowania dotyczą modernizacji linii w województwie śląskim – od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do granicy w Zebrzydowicach.

PKP PLK SA
Perony na stacji Sosnowiec Główny zostaną zmodernizowane
– Mam nadzieję, że zgłoszone w konkursie Connecting Europe Facility projekty będą zrealizowane i pozwolą podnieść parametry modernizowanych linii – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Trzy przetargi za 3,7 mld złotych

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe SA, ogłoszono trzy przetargi o wartości 3,7 mld zł na przebudowę linii od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do granicy w Zebrzydowicach. Przetargi będą realizowane w ramach zdania „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice” Współfinansowanie inwestycji planowane jest w z instrumentu finansowego Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF 2) na lata 2021-2027.

Efektem inwestycji mają być szybsze i wygodniejsze podróże koleją w aglomeracji i do granicy z Czechami. W PKP PLK zapewniają, że mieszkańcy województwa śląskiego „zyskają atrakcyjną ofertę podróżowania najbardziej ekologicznym środkiem transportu”. Zwiększyć się ma ponadto dostęp do pociągów, ponieważ powstaną nowe przystanki. Z kolei oddzielenie ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego pozwoli zwiększyć liczbę połączeń. Nad bezpieczeństwem czuwać będą nowoczesne systemy i urządzenia.

Co się zmieni?

Na trasie od Będzina przez Sosnowiec do Katowic Szopienic Południowych (LOT A1) dobudowane zostaną dwa tory. Rozdzielony zostanie ruch aglomeracyjny i dalekobieżny, co ma dać przewoźnikom szansę na przedstawienie atrakcyjnej oferty przewozowej. Co więcej, linia zwiększy swoją przepustowość – będzie mogło kursować na tej trasie więcej pociągów.

Wybudowane zostaną dwa nowe przystanki: Sosnowiec Środula (przy ul. Chemicznej), z którego korzystać będą mogli mieszkańcy dwóch pobliskich osiedli oraz Katowice Morawa (ul. Morawa). Z kolei na stacji Sosnowiec Główny i na przystanku Katowice Szopienice Płd. przebudowane zostaną perony, które przystosowane będą do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Dodajmy, że stacja Będzin, która obsługuje głównie przewozy towarowe, będzie przebudowana i dostosowana do przewozu pociągów z ładunkami.

Pociągi pojadą szybciej

Kolejowe inwestycje w naszym województwie obejmą również odcinek od Tychów do Goczałkowic - Zdroju (LOT B). Powstaną nowe, wygodniejsze perony na stacjach i przystankach: Tychy Żwaków, Kobiór, Piasek, Pszczyna i Goczałkowice wraz z dojściami z dostępem dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Planowana jest ponadto modernizacja sieci trakcyjnej, obiektów inżynieryjnych oraz torów. Prędkość pociągów ma wzrosnąć do 160 km/h. Bezpieczeństwo ruchu zostanie zwiększone dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów sterowania ruchem.

Jak podkreślają PKP Polskie Linie Kolejowe SA, szybciej i wygodniej pojedziemy również na trasie z Zabrzegu do Zebrzydowic i granicy z Czechami (LOT D), gdzie planowana jest między innymi przebudowa torów i sieci trakcyjnej. Stacje Chybie i Zebrzydowice oraz przystanki Zabrzeg Czarnolesie, Pruchna, Drogomyśl zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.