Historyczna inscenizacja na zamku. Będą też inne atrakcje z okazji 665. rocznicy nadania Będzinowi praw miejskich

Przywilej lokacyjny został nadany Będzinowi przez króla Kazimierza III Wielkiego 665 lat temu – 5 sierpnia 1358 roku. Z tej okazji, w pierwszą sobotę sierpnia, pod będzińskim zamkiem odbędzie się historyczna inscenizacja. Będą też także inne atrakcje.

Fot. FB/ Muzeum Zagłębia w Będzinie
Zamek w Będzinie

5 sierpnia miasto obchodzić będzie 665. rocznicę nadania Będzinowi praw miejskich przez Kazimierza Wielkiego. W 1358 roku król dotychczasową osadę targową podniósł do rangi miasta na prawie magdeburskim (niemieckim). – Będzin wcześniej, prawdopodobnie od lat czterdziestych XIV wieku, był miastem lokowanym na prawie polskim, gdyż najstarsza wzmianka o nim jako mieście pochodzi z 1349 roku. Natomiast lokowanie Będzina na wzór niemieckiego Magdeburga, jak w przypadku wielu środkowoeuropejskich ośrodków, wiązało się ze wzrostem przywilejów posiadanych przez miasto – informuje Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Właśnie dzięki otrzymaniu lokacji na prawie magdeburskim i przywilejom, Będzin rozwinął się w znaczący ośrodek gospodarczy i administracyjny. Powstała tu także kamienna warowni, która strzegła polskiej granicy z państwem czeskim i przebiegała przez linię Czarnej Przemszy. Pierwszym, wzmiankowanym w źródłach historycznych, wójtem miasta był Hinko Ethiopus.

W sobotę, 5 sierpnia, o godzinie 16 pod zamkiem rozpocznie się wydarzenie historyczne inscenizujące nadanie praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego. Jak informuje będziński magistrat, dzięki podróży do przeszłości będzie można zobaczyć orszak królewski, pojedynki rycerskie czy średniowieczne zabawy. Będzie też – dla wszystkich – poczęstunek oraz pokaz ognia. – Zwieńczeniem wyjątkowego wieczoru będzie kino samochodowe na targowisku miejskim, gdzie udamy się w rejs luksusowym jachtem wraz z bohaterami komedii satyrycznej pt. „W Trójkącie” z 2022 roku, nagrodzonej Złotą Palmą na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Projekcja filmu rozpocznie się o 21.30 – podkreślają w Urzędzie Miasta.

Innym wydarzeniem towarzyszącym obchodom 665. rocznicy nadania praw miejskich Będzinowi będzie wschód słońca na baszcie zamkowej, który w niedzielę, 6 sierpnia, rozpocznie się o godzinie 5.17. W planach jest też smaczny poczęstunek, a od godziny 9 – Klasyczna Niedziela na targowisku miejskim.

Zamek w Będzinie

Może Cię zainteresować:

Naukowcy zeskanują zamek w Będzinie. Dawniej bronił granic Polski przed najazdami ze... Śląska

Autor: Patryk Osadnik

25/05/2023

Zamek w Będzinie

Może Cię zainteresować:

Widowiskowe walki, turnieje i pokazy rycerskiego kunsztu na zamku w Będzinie. Będzie też historyczne targowisko

Autor: Redakcja

01/06/2023