Górniku, sprawdź, co z Twoją emeryturą. Z okazji Barbórki eksperci ZUS udzielają telefonicznych porad

Z powodu pandemii oficjalne obchody Barbórki w największych polskich węglowych spółkach – Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej – zostały odwołane. W niektórych miastach odbędą się lokalne uroczystości, a górników specjalnie potraktować postanowiono także w… Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

PGG SA
Górnicy mogą dowiedzieć się szczegółów dotyczących przyznawania świadczeń górniczych czy ich wysokości

W Sosnowcu oraz w Zabrzu przedstawiciele branży górniczej będą mogli zasięgnąć informacji dotyczących ich przyszłości. Odziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tych miastach, organizują w przeddzień Barbórki telefoniczne dyżury dla górników. Każdy z nich, dzwoniąc pod numer 32/393 21 54 oraz 32/393 21 14 w Zabrzu i 32 368 34 69 w Sosnowcu, będzie mógł zadać pytania dotyczące górniczych emerytur.

Podczas dyżuru eksperci udzielą porad określających zasady przyznawania świadczeń górniczych, ich wysokości oraz wymaganych dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o emeryturę. Ci, którzy już ją pobierają mogą zadać pytania dotyczące przeliczenia świadczenia, kiedy to będzie możliwe i na jakiej podstawie.

– To doskonały moment, by jeszcze przed przejściem na emeryturę, zadbać o sprawy, które w przyszłości zadecydują nie tylko o prawie do emerytury, ale też jej wysokości. To także dobry czas, by podpytać eksperta o to w jaki sposób można zwiększyć swoją emeryturę na przykład poprzez jej przeliczenie – zachęca Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.