Sosnowiec. Koniec buspasa w Zagórzu, dotychczasowe oznakowania są usuwane. Co to oznacza?

Od wtorku, 1 marca, przestaje obowiązywać buspas od skrzyżowania ulicy 11 Listopada z ulicą Hubala-Dobrzańskiego do przebudowywanego ronda na Zagórzu w Sosnowcu.

UM Sosnowiec
Na Zagórzu w Sosnowcu likwidowany jest buspas

W lipcu 2020 roku na Zagórzu w Sosnowcu wprowadzony został buspas. Powód? Częste wypadki oraz wprowadzenie priorytetu dla komunikacji publicznej. Dzięki tej zmianie dzielnica przestała być w tak dużej mierze tranzytowa. Kierowcy zaczęli wybierać alternatywne drogi, np. DK 94, która została wyremontowana.

Bycie prezydentem to także podejmowanie decyzji, które nie przysparzają fanów. Sam jestem kierowcą i jeżdżę po naszych drogach, ale gdy widzę samochód, który w środku miasta, lewym pasem mija mnie z prędkością 80, 90, a czasem nawet 100 km/h i więcej, to coś jest nie tak – tłumaczył wówczas prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Lepsze statystyki

Od wtorku, 1 marca, około 700 metrowy odcinek buspasa od skrzyżowania 11 Listopada z Hubala-Dobrzańskiego do tzw. Ronda Papieskiego przestaje jednak obowiązywać.

Tylko w 2019 roku na ul. 11 Listopada mieliśmy 106 zdarzeń drogowych, w tym 6 wypadków z 6 osobami rannymi. W 2020 roku liczba ta zmalała do 96 zdarzeń, a w 2021 do 89, w tym 85 kolizji. To także efekt zmian na fragmencie od Ronda Żołnierzy Wyklętych do skrzyżowania z Hubala-Dobrzańskiego, droga w obu kierunkach została „wyesowana”. To spowolniło poruszanie się samochodów i ma także wpływ na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – wyjaśnia prezydent Sosnowca.

Oznakowania buspasa są usuwane. Na całej ulicy powstaną przejścia dla pieszych, nowe drogi rowerowe oraz centrum przesiadkowe dla przedłużonej linii tramwajowej. Na części do granic z Dąbrową Górniczą zasady nie zmienią się. W tym miejscu również poprawiały się statystki, jeśli chodzi o ilość wypadków i rannych.

czytaj więcej:

Przebudowa wiaduktu w ciągu ulicy Wojska Polskiego

Sosnowiec. Nowy etap przebudowy wiaduktu na Wojska Polskiego

Park przy placu Papieskim zostanie oficjalnie otwarty 20 maja

Nowy park w Sosnowcu zostanie oficjalnie otwarty

Nowe ławki przy dworcu kolejowym w Sosnowcu

Sosnowiec. Ławki na placu przed dworcem. Kiedy koniec prac?

Przebudowa ulicy Lenartowicza w Sosnowcu

Sosnowiec: zmiana organizacji ruchu na Lenartowicza

Zespół Szkół

W mieście powstanie nowy żłobek. Prace ruszą w styczniu

Przebudowa ulic Zaruskiego i Komorowskiego

Uwaga! Od 9 listopada ulica Zaruskiego będzie zamknięta

Podpisanie umowy na budowę nowej siedziby pogotowia w Sosnowcu

Nowa siedziba pogotowia w Sosnowcu. Za 25 mln złotych