Sosnowiec. Koniec buspasa w Zagórzu, dotychczasowe oznakowania są usuwane. Co to oznacza?

Od wtorku, 1 marca, przestaje obowiązywać buspas od skrzyżowania ulicy 11 Listopada z ulicą Hubala-Dobrzańskiego do przebudowywanego ronda na Zagórzu w Sosnowcu.

UM Sosnowiec
Na Zagórzu w Sosnowcu likwidowany jest buspas

W lipcu 2020 roku na Zagórzu w Sosnowcu wprowadzony został buspas. Powód? Częste wypadki oraz wprowadzenie priorytetu dla komunikacji publicznej. Dzięki tej zmianie dzielnica przestała być w tak dużej mierze tranzytowa. Kierowcy zaczęli wybierać alternatywne drogi, np. DK 94, która została wyremontowana.

Bycie prezydentem to także podejmowanie decyzji, które nie przysparzają fanów. Sam jestem kierowcą i jeżdżę po naszych drogach, ale gdy widzę samochód, który w środku miasta, lewym pasem mija mnie z prędkością 80, 90, a czasem nawet 100 km/h i więcej, to coś jest nie tak – tłumaczył wówczas prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Lepsze statystyki

Od wtorku, 1 marca, około 700 metrowy odcinek buspasa od skrzyżowania 11 Listopada z Hubala-Dobrzańskiego do tzw. Ronda Papieskiego przestaje jednak obowiązywać.

Tylko w 2019 roku na ul. 11 Listopada mieliśmy 106 zdarzeń drogowych, w tym 6 wypadków z 6 osobami rannymi. W 2020 roku liczba ta zmalała do 96 zdarzeń, a w 2021 do 89, w tym 85 kolizji. To także efekt zmian na fragmencie od Ronda Żołnierzy Wyklętych do skrzyżowania z Hubala-Dobrzańskiego, droga w obu kierunkach została „wyesowana”. To spowolniło poruszanie się samochodów i ma także wpływ na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – wyjaśnia prezydent Sosnowca.

Oznakowania buspasa są usuwane. Na całej ulicy powstaną przejścia dla pieszych, nowe drogi rowerowe oraz centrum przesiadkowe dla przedłużonej linii tramwajowej. Na części do granic z Dąbrową Górniczą zasady nie zmienią się. W tym miejscu również poprawiały się statystki, jeśli chodzi o ilość wypadków i rannych.

czytaj więcej:

Nowy Stadion Zimowy zostanie oficjalnie otwarty 10 czerwca

Inauguracja nowego Stadionu Zimowego dla 3-letniego Adasia

Demontaż konstrukcji starego wiaduktu na Wojska Polskiego rozpoczął się na początku kwietnia

Trwa remont wiaduktu na ulicy Wojska Polskiego. I nie tylko

Tak ma wyglądać nowa siedziba pogotowia ratunkowego w sosnowcu

Powstaje nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego

Nowy Klub Seniora w Sosnowcu

Kolejny Klub Seniora w Sosnowcu otwarty

Ogród deszczowy w Parku Kuronia

Ogród deszczowy w Parku im. Jacka Kuronia

Spotkanie z prezydentem Arkadiuszem Chęcińskim

„Ile kosztuje miasto?”. Sosnowiec, inflacja i wzrost cen

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse