Fortum buduje w Zawierciu instalację do produkcji paliwa z odpadów

Firma Fortum rozpoczyna w Zawierciu budowę instalacji do produkcji paliwa alternatywnego z odpadów. Ma ono trafiać do elektrociepłowni w Zabrzu.

mat. Fortum Polska
Budowa instalacji do produkcji RDF Zawiercie

Budowany w Zawierciu zakład wykorzystywać ma do wytwarzania paliwa odpady z tzw. frakcji resztkowej. W jej skład wchodzą pozostałości po sortowaniu, które nie nadające się już do dalszego recyklingu. Z tej frakcji właśnie można wyprodukować tzw. paliwo alternatywne RDF. Będzie ono wykorzystywane do produkcji ciepła i prądu w elektrociepłowni w Zabrzu – jedynej w Polsce, jak podkreśla Fortum, instalacji, która została w tym celu zaprojektowana i ma możliwość współspalania takiego paliwa.

- To nie tylko dopełnienie gospodarki obiegu zamkniętego, w której odpady nie nadające się do recyklingu wykorzystujemy do produkcji ciepła i prądu, ale przede wszystkim ważny element systemu odpadowego Zawiercia. Odpady, które zostają po sortowaniu, nie powinny trafiać na wysypiska – my wiemy jak je dobrze wykorzystać – mówi Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce.

- Każdego roku powstaje u nas kilkadziesiąt tysięcy ton odpadów, które nie nadają się do recyklingu, ale jednocześnie mają w sobie tyle wartości kalorycznej, że prawdziwym grzechem jest wywozić je na składowisko. I to właśnie te odpady będą naszym wkładem w paliwo RDF. O tyle mniej odpadów trafi na składowisko – dodaje Jarosław Mazur, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu.

Prezydent Zawiercia, Łukasz Konarski zwraca uwagę, że inwestycja nie tylko jest szansą na niwelowanie kosztów związanych z odpadami, ale przynosi też nowe miejsca pracy w Zawierciu.

- Firma poinformowała, że w samym zakładzie zatrudnienie znajdzie 20 osób, a dodatkowo zakład będzie generował potrzeby logistyczne, które zapewnią kolejnych kilkadziesiąt miejsc pracy – podkreśla Konarski.

Harmonogram inwestycji zakłada uruchomienie zakładu w czwartym kwartale 2023 r. i realizację pierwszych dostaw paliwa dla Elektrociepłowni Zabrze jeszcze przed zakończeniem 2023 r. Wydajność instalacji to ok. 100 tysięcy ton odpadów rocznie. Koszt jej budowy sięgać ma 35 mln zł.

Spalarnia odpadów w Szczecinie

Może Cię zainteresować:

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce postawić kilka spalarni odpadów. Tworzy specjalną grupę zakupową

Autor: Michał Wroński

28/03/2023

PEC Gliwice

Może Cię zainteresować:

W Gliwicach chwalą śląski węgiel. Pozwolił utrzymać w ryzach podwyżki cen ciepła

Autor: Michał Wroński

22/03/2023

czytaj więcej:

Przejścia dla pieszych zostaną doświetlone

GDDKiA: Będzie bezpieczniej na przejściach dla pieszych

Plac budowy pod osiedle w formule TBS w Dąbrowie Górniczej został przekazany wykonawcy

Nowe osiedle w Dąbrowie Górniczej. Plac budowy przekazany

Trwa remont ul Staszica Ordona w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowa Górnicza: nowa jezdnia i rondo zamiast skrzyżowania

Nowy żłobek w Sosnowcu

W Sosnowcu powstanie nowy oddział żłobka miejskiego

II LO im E Plater

Nowa hala sportowa dla II LO. Ponad 160 tys. zł na projekt

Stadion w Czeladzi

Trybuna stadionu w Czeladzi gotowa

Katowice Dworzec PKP MIW 21

Kto wybuduje tory na trasie Będzin - Katowice?