Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, w Rozmowie Dnia w Radiu Piekary o polityce i metropolitalnym transporcie. „Dyskusje w sprawie sporu o Tramwaje Śląskie trwają”

– Wszyscy szukamy przyczyn rosnących kosztów transportu, szukamy też sposobu, żeby mieszkańcy w większym stopniu korzystali z komunikacji miejskiej – podkreślał w Rozmowie Dnia w Radiu Piekary Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

FB: Arkadiusz Chęciński
Arkadiusz Checiński prezydent Sosnowca

W czwartek, 17 lutego, gościem Rozmowy Dnia w Radiu Piekary był Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Mówił między innymi o politycznych planach i metropolitalnym transporcie.

Dwie opozycyjne listy?

Arkadiusz Chęciński jest w Koalicji Obywatelskiej, ale jest również członkiem ruchu samorządowego „Tak dla Polski”. – Żadna partia polityczna nie reprezentowała w 100% samorządowców, dlatego powstało „Tak dla Polski”. Jednak też żadna partia, tak jak obecnie rządząca, nie zmierzała do likwidacji ruchu samorządowców – podkreślał prezydent Sosnowca. Jak twierdził, a sam nie planuje startu w wyborach innych niż na prezydenta Sosnowca. Jak dodawał, w postawie Donalda Tuska dostrzega chęć pracy z samorządowcami.

Chęciński uważa, że opozycja może wygrać wybory. Najbardziej prawdopodobna wersja jest taka, że polska opozycja złoży dwie listy – zaznaczał Arkadiusz Chęciński. I przypominał, że tak właśnie było w Czechach, w wyborach w 2021 roku.

Co z ZTM w Katowicach?

Inflacja, wzrost cen i paliwa. Także rosnące koszty utrzymania transportu publicznego stają się wyzwaniem dla samorządowców. Katowice do niedawna twierdziły nawet, że mogą wyjść z ZTM-u i stworzyć własną komunikację miejską po szczegółowej analizie wycofano się jednak z tego pomysłu. Problem jednak pozostał.

Wszyscy szukamy przyczyn rosnących kosztów transportu, szukamy też sposobu, żeby mieszkańcy w większym stopniu korzystali z komunikacji miejskiej – podkreślał Chęciński.

W dalszym ciągu trwa spór o Tramwaje Śląskie. Od dawna toczone są rozmowy w sprawie tego, w jaki sposób GZM mógłby kontrolować spółkę. Plan jest taki, aby wykupić istniejące akcje od miast. Metropolia ma być jednym z udziałowców. Jednak w dalszym ciągu ostatecznej decyzji nie ma.

Zmienia się oblicze tramwajów. Tworzymy nowe linie, pojazdy zyskują lepszą formę. Ale dyskusje w sprawie sporu o Tramwaje Śląskie trwają – przyznaje prezydent Sosnowca.