Elektryczne busy obsłużą przewozy seniorów i nocny transport na zlecenie

Przewozy seniorów, nocny transport na zlecenie, a także wynajem busa z kierowca będzie w Sosnowcu realizowany elektrycznymi pojazdami. Zastąpią one dotychczas używane „spaliniaki”. Wyjadą na ulice Sosnowca w połowie lipca, po przeszkoleniu kierowców.

UM Sosnowiec
Busy na zlecenie Sosnowiec

Szykuje się mała rewolucja w realizowanych na terenie Sosnowca przewozach seniorów, nocnym transporcie na zlecenie oraz usłudze wynajmu busa z kierowcą. Do tej pory usługi te były wykonywane przy pomocy busów Opel Vivaro, teraz zastąpią je dwa elektryczne mercedesy eVito Tourer.

- Elektryki zapewniają większy komfort jazdy dla pasażerów, jak i kierowców. Posiadają trzystrefową klimatyzację, sześć poduszek powietrznych, a co najważniejsze są bezemisyjne, wyposażone w systemy rekuperacji i przemieszczają się niemal bezszelestnie – zachwala nowy tabor Piotr Kłys, prezes zarządu Sosnowieckiej Sieci Szerokopasmowej. To właśnie ta spółka realizuje usługi transportu dla seniorów, transportu nocnego i wynajmu busa z kierowcą.

Jak podaje spółka każdy z busów może przewieźć siedmiu pasażerów, a dodatkowo jeden z nich jest dostosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Pojazdy mają funkcję szybkiego ładowania w standardzie, więc akumulatory można uzupełnić od 10 do 80 proc. w 45 minut, a pełne naładowanie ma umożliwić pokonanie około 300-kilometrowej trasy w cyklu miejskim. Dzięki systemowi rekuperacji, busy ładują się także podczas jazdy (w trybie jazdy bez gazu lub hamowania, mechaniczny ruch obrotowy jest zamieniany na energię elektryczną i wykorzystywany do ładowania akumulatora).

Busy alternatywą wobec tramwajów. Przynajmniej w nocy

Sosnowiecki ratusz przypomina, że z transportu dla seniorów może skorzystać każdy mieszkaniec Sosnowca mający ukończone 60 lat. Przewóz jest realizowany do Urzędu Miasta, dziennych domów pomocy społecznej, placówek służby zdrowia w Sosnowcu i miastach ościennych od poniedziałku do piątku w godz. od 7 do 15. Pojedynczy przejazd kosztuje 5 zł z kartą imienną seniora lub 7 zł (bez karty), a w przypadku przejazdu poza Sosnowiec – 1 zł za każdy rozpoczęty kilometr.

Z kolei transport nocny na zlecenie obsługuje pasażerów we wszystkich dzielnicach miasta w godzinach nocnych. Przejazd jest zamawiany przez aplikację Blees, dostępną na Google Play i App Store. Pasażer musi wybrać adres odbioru i adres docelowy przez wskazanie określonych przystanków z listy przystanków.

– Transport nocny na zlecenie to alternatywa dotycząca organizacji nocnej komunikacji w Sosnowcu. Początkowo zastąpiliśmy tą formą transportu dawne nocne linie tramwajowe nr 24 i 27. Ze względu na to, że to rozwiązanie się sprawdziło, rozszerzyliśmy tę usługę na linię tramwajową nr 26. Dziś nocne busy można zamówić we wszystkich dzielnicach Sosnowca – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Opłata za jeden kurs wynosi 3 zł, a usługa jest realizowana codziennie w godzinach od 23 do 5.

Ostatnia z form transportu to usługa bus z kierowcą - skierowana jest ona m.in. do firm, szkół, przedszkoli, a także osób fizycznych. Umożliwia najem samochodów do przewozu osób w celach prywatnych, turystycznych, wycieczkowych czy podczas imprez okolicznościowych.

Blees martyna wisniowska

Może Cię zainteresować:

Autonomiczny bus made in Gliwice. Firmą Blees, która go stworzyła, kieruje kobieta, Martyna Wiśniowska

Autor: Katarzyna Pachelska

16/06/2023

Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022