Dzień otwarty ZUS w Sosnowcu, Zawierciu, Jaworznie i Dąbrowie Górniczej

W najbliższą sobotę (28 stycznia) Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje w swoim oddziale w Sosnowcu, a także w inspektoratach w Dąbrowie Górniczej, Zawierciu i Jaworznie dzień otwarty dla płatników. Będzie można uzyskać pomoc w zakresie obowiązkowego profilu PUE, a także pobrać do niego hasło i login oraz zapoznać się z jego funkcjonalnością.

mat. ZUS
Sosnowiec sala obsługi klienta

Dzień otwarty ZUS w czterech wymienionych powyżej placówkach trwać będzie w sobotę (28 stycznia) od godziny 9 do 13. W tym czasie będzie można m.in. założyć profil na PUE, a płatnicy, którzy mają utworzony profil na PUE z urzędu, albo stracili dane do zalogowania, będą mogli uzyskać dane do logowania na PUE. Osobom tym ZUS wygeneruje nowe hasło tymczasowe, które następnie płatnik zmieni na swoje własne. Do tych wszystkich działań konieczne jest okazanie przez płatnika składek dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu) oraz posiadanie adresu email i telefonu komórkowego.

- Przypominam, że od stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. Osoby, które nie założyły do tej pory takiego profilu, ani nie upoważniły do roli płatnika innej osoby, ZUS założy im profile z urzędu. Aby się zalogować do swojego profilu założonego przez ZUS będą musieli odebrać przygotowane dla nich hasło i login – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Na dzień otwarty ZUS zaprasza też osoby, które założyły profil na PUE, ale go nie potwierdziły. W sobotę będą mogły to uczynić, a – jak podkreśla ZUS - tylko potwierdzony profil na PUE daje możliwość korzystania z jego pełnej funkcjonalności.

- Posiadanie aktywnego i potwierdzonego profilu na PUE ZUS ma wiele zalet. Przede wszystkim tą drogą można kontaktować się z ZUS-em, przekazywać przez e-płatnika dokumenty rozliczeniowe i zgłoszeniowe oraz wnioski. Przez PUE, możemy także odbierać korespondencję z ZUS, w tym wnioskowane zaświadczenia, np. bardzo popularne zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek – wylicza Beata Kopczyńska. Zwraca też uwagę, że na profil płatnika trafiają zwolnienia lekarskie i informacje, które z mocy prawa są przekazywane tylko elektronicznie, a zatem bez profilu PUE pracodawca nie będzie miał szybko wiedzy o chorobowym pracowników. Ponadto już dziś istnieją przepisy, które wskazują, że jedynym sposobem przekazywania przez ZUS niektórych informacji do płatników składek jest forma elektroniczna. Dotyczy to np. zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Paweł Jaroszek wiceprezes ZUS

Może Cię zainteresować:

„Nasza emerytura będzie całkiem zadowalająca”: deklaruje wiceprezes ZUS. Są jednak warunki

Autor: Michał Wroński

24/11/2022

Narty

Może Cię zainteresować:

Na terenie województwa śląskiego bony turystyczne można wykorzystać w 1600 punktach

Autor: Michał Wroński

18/01/2023

czytaj więcej:

Sosnowiec katowice tramwaj

Szybki tramwaj w Sosnowcu, szybsza kolej do Katowic

Dni Godności Dla Osób z Niepełnosprawnościami

Dni Godności dla Osób z Niepełnosprawnościami

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Prace przy Stadionie Lekkoatletycznym w Sosnowcu

Sosnowiec. Kończą się prace na stadionie lekkoatletycznym

Zbigniew Wach jpg

Wspomnienie Zbigniewa Wacha

Inwestycja SIM Zagłębie w Czeladzi

Mieszkania społeczne w Czeladzi: jest umowa z wykonawcą

Ksiądz pedofil

Orgia księży na parafii w Dąbrowie Górniczej?