Dzięki mieszkańcom Planty im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego w Dąbrowie Górniczej zostały odmienione

Planty im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego w Dąbrowie Górniczej zyskały nowy wygląd. Pojawiły się m.in. ławki i nowe oświetlenie. To nie koniec zmian, w planach jest jeszcze nasadzenie zieleni.

W Północnej części plant powstał nowy układ alejek oraz wydzielona ścieżka rowerowa. Na wysokości targowiska znalazł się również parking rowerowy, z myślą o osobach, które przyjeżdżają na zakupy na jednośladach. Chodniki i poszerzona główna aleja zostały wyłożone kostką. Wszystkie przecinające ją ścieżki mają mineralną nawierzchnię hanse grand. Znalazło się także miejsce na nowoczesne ledowe oświetlenie, ławki i kosze na śmieci.

Docelowo prawie 900-metrowa droga rowerowa wzdłuż plant połączy się z drogami prowadzącymi do centrów przesiadkowych w centrum i w Gołonogu oraz z drogą, która powstanie wzdłuż al. Piłsudskiego i ul. Królowej Jadwigi przy okazji trwającej właśnie przebudowy torowiska – podkreśla wiceprezydent Damian Rutkowski.

Miejsce dla psów

Północną część plant wyróżnia ogrodzony wybieg dla psów, który powstał na wysokości I LO im. Waleriana Łukasińskiego. Przy wejściu znajduje się poidełko dla zwierzaków.

W trakcie modernizacji plant pojawiły się również nowe przejścia dla pieszych przez aleję Poniatowskiego oraz ul. Kopernika. W pobliżu skrzyżowania ul. Augustynika z al. Poniatowskiego oraz na wysokości garaży przy ul. Kopernika powstały wyniesione przejścia dla pieszych.

Dwa nowe przejścia dla pieszych przez ulicę Kopernika, m.in. w pobliżu Przedszkola nr 10, to tak tzw. sugerowane przejścia dla pieszych, bez oznakowania pionowego i zebry na jezdni. Zgodnie z przepisami i wymaganiami zachowania widoczności, po obu stronach tych przejść zlikwidowane zostały miejsca parkingowe – wyjaśnia Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów.

Zmiany dzięki mieszkańcom

Planty zostały zmodernizowane w efekcie głosowania w Budżecie Obywatelskim w 2020 roku. Zwycięski projekt „Rodzinne Planty”, zgłoszony przez Magdalenę Wąsik i Kamila Kiernożyckiego, otrzymał 4612 punktów. Wartość prac to ponad 4 mln zł, a w marcu radni zadecydowali o przekazaniu 750 tys. zł na dodatkowe prace w tym miejscu. W efekcie na końcu ul. Kopernika powstanie 16 miejsc parkingowych jako rekompensata za miejsca utracone podczas modernizacji plant. Oprócz miejsc parkingowych powstaną poprzeczne alejki w południowej części plant.

Na zakończenie prac na plantach pojawi się zieleń. Nasadzone zostanie około dwustu drzew: dębów, jesionów, klonów, brzóz, lip i ozdobnych grusz. Poza tym w planach jest również nasadzenie trzech tysięcy krzewów i ozdobnej trawy.