Dwa jarmarki bożonarodzeniowe Dąbrowie Górniczej. I mnóstwo atrakcji: spektakl, koncert, konkursy i warsztaty

W tym tygodniu w Dąbrowie Górniczej poczuć będziemy mogli przedświąteczną atmosferę. 17 grudnia w Fabryce Pełnej Życia oraz 19 grudnia w Strzemieszycach Wielkich pojawią się jarmarki bożonarodzeniowe. Na tym jednak atrakcje się nie kończą.

FB/Fabryka Pełna Życia
Fabryka Pełna Życia
Dąbrowskie jarmarki bożonarodzeniowe – w Strzemieszycach Wielkich i Fabryce Pełnej Życia – będą okazją do umacniania sąsiedzkich więzi. Być może wśród wystawianych, rękodzielniczych ozdób znajdziemy wymarzony prezent dla najbliższych lub dekorację na choinkę – zachęca Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W czwartek 16 grudnia jarmark bożonarodzeniowy poprzedzi spektakl „Eliksir” w wykonaniu nauczycieli MOPT-u. Wydarzenie będzie miało miejsce w Fabryce Pełnej Życia w budynku warsztatu o godzinie 19:00.

Piątek w świątecznym nastroju w Fabryce Pełnej Życia

W piątek o godzinie 15:00 wystartuje jarmark bożonarodzeniowy w Fabryce Pełnej Życia. Na straganach zakupić będzie można ręcznie wykonane, świąteczne dekoracje, które stworzone zostały przez uczniów dąbrowskich placówek oświatowych, członków stowarzyszeń i fundacji. Na scenie Miejska Orkiestra Dęta, zespół Poczytalni oraz uczestnicy zajęć wokalnych Klubu PKZ Helikon i Świetlicy Środowiskowej w Strzemieszycach zagrają świąteczne melodie. Nie zabraknie również św. Mikołaja i Śnieżynek.

W budynku Warsztatu będzie można samodzielnie wykonać stroiki, kartki świąteczne i wianki. Pod okiem plastyków z Miejskiej Biblioteki Publicznej i Pałacu Kultury Zagłębia powstawać będą świąteczne pamiątki i upominki. Natomiast podczas warsztatów literacko-wokalnych pojawi się możliwość nagrania własnego audiobooka, kolędy lub pastorałki.

Odbędzie się też konkurs organizowany przez Szkółkę Drzew i Krzewów Alicja. Do wygrania będą świąteczne drzewka, a szczegóły konkursu zostaną ogłoszone już na wydarzeniu. Nie zabraknie grzanego wina, gorącej herbaty i ciepłych posiłków.

„Targ na Zielonym” z ekologiczną żywnością już w sobotę

W sobotni poranek, 18 grudnia, w Fabryce Pełnej Życia w budynku Warsztatu zorganizowane przez Fundację Fabryka Kulturalna zostaną warsztaty, na których to będzie możliwość stworzenia wianków bożonarodzeniowych, aniołów i świątecznych świec.

Od godziny 14:00 w miejscu warsztatów artystycznych pojawi się „Targ na Zielonym”. Umożliwi on zakup zdrowej, świątecznej żywności. Dostępne będą tradycyjne wędliny, ekologiczny chleb i warzywa, domowe przetwory, kiszonki, miody, pierniki. Wszystko to zostanie dostarczone przez rolników i drobnych wytwórców.

W niedzielę będzie można odwiedzić dwa jarmarki

W niedzielę odwiedzić będzie można nie tylko jarmark bożonarodzeniowy w Fabryce Pełnej Życia, ale także pod Bazyliką w Strzemieszycach Wielkich. Od 9:00 rano czekać będą wystawcy wraz ze skarbami Dąbrowskiego Jarmarku Staroci.

Jarmark Bożonarodzeniowy jest najważniejszą imprezą organizowaną przez stowarzyszenie. To już nasza nowa, lokalna tradycja, ale co roku go ulepszamy – tegoroczny jarmark zgromadzi wielu lokalnych rękodzielników, będzie można zaopatrzyć się w swojskie wyroby ze Strzemieszyckiej Wędzonki, kupić unikatowe rękodzieło wykonane na szydełku, niepowtarzalne ozdoby świąteczne, skarpetki i rękawiczki z wełny alpaki – mówi Klaudia Jarosińka ze Stowarzyszenia Budzimy Strzemieszyce.

Stowarzyszenie Budzimy się w Strzemieszycach organizuje nie tylko świąteczny jarmark, ale także wiele atrakcji. Zorganizowane zostaną występny artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie”. Odbędą się również animacje z Apli Papli, czyli własnoręcznego wykonywania bombek na choinkę. Nie zabraknie Biegu Skrzata i konkursu na bożonarodzeniowy stroik wykonany z materiałów eco. W celu charytatywnym, na rzecz rehabilitacji i leczenia bliźniaków Adasia i Zuzi Matula ze Strzemieszyc Małych sprzedawane będą stroiki świąteczne.