Dom bez pozwolenia – projekty z województwa śląskiego są znane w całej Polsce. Można z nich skorzystać bezpłatnie

Na początku roku w życie weszła ustawa zezwalająca na budowę domu do 70 mkw. bez pozwoleń. W związku z nowymi przepisami, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego postanowił zorganizować konkurs architektoniczny, w którym wyłonione zostały najlepsze projekty takich domów. Wśród 38 laureatów znaleźli się architekci z województwa śląskiego.

W ubiegłym roku GUNB ogłosił konkurs, który miał wyłonić projekty architektoniczne o wysokich walorach funkcjonalnych, ekologicznych i estetycznych. Sąd konkursowy 14 stycznia przyznał nagrodę 38 pracom. Autorzy otrzymają nagrodę 5 tys. zł. Wśród laureatów byli także pracownie z województwa śląskiego. To:

  • Dobry projekt Urszula Kozieł, Częstochowa,
  • Pracownia Architektury – dobry projekt, Kordian Kozieł, Częstochowa
  • Laboratorium Architektury, Anna Małek, Ruda Śląska,
  • Hornik Chmura Architektura, Katowice.

Projekty zostaną bezpłatnie udostępnione

Wyniki konkursu zostały niedawno ogłoszone przez sąd. Obecnie organizatorzy wysyłają zaproszenia do autorów prac.

– Aktualnie jesteśmy na etapie zapraszania laureatów konkursu do negocjacji. Przed nami ustalanie terminu dostarczania projektów przez autorów. Ten etap prac zakończy się pod koniec II kwartału br. – wyjaśnia Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowa Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

W celu wykorzystania bezpłatnego projektu przed budową należy złożyć zgłoszenie wraz z projektem budowlanym organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Dodatkowo niezbędne jest zawiadomienie organu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Dom bez pozwolenia, co to oznacza?

Domy nie mogą przekraczać powierzchni zabudowy 70 metrów kwadratowych. Budynek musi być wolnostojący, maksymalnie dwukondygnacyjny. Dom musi być wykorzystany na potrzeby mieszkaniowe, a obszar budynku zmieścić się w na powierzchni działki.

Dzięki ustawie wprowadzonych zostało kilka uproszczeń procedury. Przede wszystkim nie jest wymagany kierownik budowy, ani prowadzenie dziennika budowy. Dodatkowo:

  • w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego warunki zabudowy będą wydawane w terminie 21 dni,
  • organ administracji architektoniczno-budowlanej nie będzie mógł zgłosić odwołania do zgłoszonej przez ciebie budowy. Jednak, by budować zgodnie z przepisami, organy nadzoru budowlanego mogą kontrolować inwestycję,
  • do budowy można przystąpić niezwłocznie po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenia i administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenia.