Dlaczego warto dbać o zęby?

Poranne i wieczorne szczotkowanie zębów to podstawa higieny jamy ustnej. Niestety, wiele osób zapomina o codziennych rytuałach, a co dopiero o kontrolnych wizytach u stomatologa, a to spory błąd. Zwykle pacjenci zgłaszają się do dentysty, gdy ból zęba zaczyna im mocno doskwierać, a przecież takich sytuacji można uniknąć. W jaki sposób? Oczywiście regularnie dbając o stan, kondycję i wygląd zębów.

krzesło dentystyczne

Właściwa higiena zębów to podstawa

Zgadza się! Nie od dziś wiadomo, że właściwa higiena jamy ustnej wpływa na poprawne funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Oczywiście, nie chodzi tu tylko o lepsze samopoczucie, ale i zdrowie. Niestety, w wielu sytuacjach choroby zębów mogą inicjować poważniejsze schorzenia (np. choroby układu pokarmowego, krwionośnego). Regularne szczotkowanie, nitkowanie, a także płukanie zębów to tylko połowa sukcesu. Równie ważne są kontrolne wizyty u stomatologa, który będzie na bieżą monitorował stan zębów oraz dziąseł, a w razie jakichkolwiek problemów może podjąć leczenie i to z dużym wyprzedzeniem.

Jak dbać o zęby?

Cóż, w pierwszej kolejności należy szczotkować zęby rano i wieczorem, najlepiej przed zaśnięciem. Oczywiście, warto również sięgnąć po nitkę dentystyczną, która bez problemu usunie resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Idealnym uzupełnieniem codziennej rutyny jest stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. To właśnie on, dociera to nieumytych zakamarków, a przede wszystkim chroni zęby przed kamieniem nazębnym, infekcjami dziąseł oraz nieświeżym oddechem. Codzienne szczotkowanie zębów warto połączyć z regularnymi, kontrolnymi wizytami u dentysty.

Wizyta u dentysty - o czym warto pamiętać?

Dobre pytanie. Osoby, które zgłaszają się do stomatologa po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie, powinny zastanowić jaki jest cel ich wizyty. Dlaczego to takie ważne? Cóż, określenie przyczyny wizyty ułatwi dobranie odpowiedniego specjalisty. Gdy dentysta, Sosnowiec zostanie wybrany zostaje już odliczanie do wizyty. Oczywiście, bezpośrednio przed spotkaniem ze stomatologiem należy wyszczotkować zęby. Wówczas badanie będzie zdecydowanie przyjemniejsze.

Co jeszcze? Pracownicy rejestracji mogą poprosić pacjentów o wypełnienie ankiety medycznej, w której znajdują się pytania dotyczące aktualnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, alergii, a także personalnych danych pacjenta. Zwykle wypełnia się je jednorazowo podczas pierwszej wizyty.

Jak wygląda konsultacja dentystyczna?

Konsultacja dentystyczna wcale nie jest taka straszna, jak się wszystkim wydaje. W pierwszej kolejności stomatolog dokona przeglądu jamy ustnej, czyli dokładnie sprawdzi każdy ząb, a także oceni stan dziąseł. Oczywiście, dentysta może uzupełnić badanie o zdjęcie pantomograficzne, czyli RTG uzębienia. Panorama jest całkowicie bezbolesna, a może dostarczyć wiele ważnych informacji na temat uzębienia pacjenta. Jeżeli wszystko będzie w porządku, to dentysta zwykle wyznacza kolejną kontrolną wizytę za kilkanaście miesięcy. W sytuacji, gdy jakiś ząb wymaga leczenia to stomatolog opracowuje plan, który następnie przedstawia pacjentowi. W wielu przypadkach, niewielkie ubytki (tzn. próchnica zębów) są usuwane już podczas wizyty kontrolnej. Zwykle na koniec takiego spotkania dentysta instruuje, jak prawidło szczotkować i dbać o higienę jamy ustnej.