Diecezja Sosnowicka przekaże 30 tys. euro diecezji w Ukrainie

Duchowni diecezji sosnowieckiej przekażą 30 tys. euro diecezji charkowsko-zaporoskiej w Ukrainie. - To miejsce, gdzie toczą się walki, a w związku z tym potrzeby są ogromne - powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Dominik Pyrek
Diecezja sosnowiecka pomaga Ukrainie

O swojej decyzji duchowni poinformowali podczas konferencji prasowej, która odbyła się 19 marca w świeżo otwartym Domu SZILO w Czeladzi. Wziął w niej udział m.in. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, który przewodzi archidiecezji lwowskiej.

- Tam, gdzie toczą się walki, widzimy, że ludzie nie będą mieli już po co wracać. Wszystko zostało zbombardowane. Mówi się o planach odbudowy tych miast, ale trudno jest coś powiedzieć w tym momencie. Nie wiemy, czy dzieci z sierocińca będą chciały wrócić z powrotem na Ukrainę, czy pozostaną tutaj, w Polsce - powiedział abp Mieczysław Mokrzycki.

30 tys. euro na rzecz diecezji charkowsko-zaporoskiej duchowni przekażą w ramach 30-lecia diecezji sosnowieckiej.

- Jest to dar duchowieństwa diecezji sosnowieckiej dla tej diecezji, bardzo w tych dniach doświadczanej. To miejsce, gdzie toczą się walki, a w związku z tym potrzeby są ogromne - tłumaczył bp Grzegorz Kaszak.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w porozumieniu z bp Grzegorzem Kaszakiem przekazali także dla diecezji lwowskiej pomoc medyczną o wartości 130 tys. złotych.

- Na razie prosiliśmy tylko o cztery paczki, a otrzymaliśmy cały bus. My przyjechaliśmy małym samochodem... - podkreślił abp Mieczysław Mokrzycki.