Dąbrowscy stróże prawa dostaną 3 nowe, nieoznakowane radiowozy terenowe. Jeden z nich zakupi miasto za 120 tys. zł

Dąbrowscy policjanci zostaną wyposażeni w trzy nowe terenówki. Pierwszy samochód zostanie zasponsorowany przez miasto, a dwa zakupi Komenda Wojewódzka w Katowicach.

Pixabay
Nowe radiowozy terenowe Dąbrowa Górnicza

Radni Dąbrowy Górniczej zadecydowali o przeznaczeniu 120 tys. zł na zakup nieoznakowanego radiowozu typu SUV. Pozostałe samochodu zostaną zakupione z budżetu Komendy Wojewódzkiej w Katowicach. Pojazdy będą posiadały podwyższone zawieszenie oraz napęd na cztery koła, a służyć mają funkcjonariuszom Ząbkowic w czasie patroli i interwencji.

Jeśli dochodzi do zdarzeń na terenach leśnych czy w okolicach jezior, nie jesteśmy w stanie dojechać tam lekkim autem. Taka sytuacja miała kiedyś miejsce nad Pogorią IV, gdzie ani my, ani ratownictwo medyczne nie mogło dotrzeć. Skorzystaliśmy wtedy z pomocy straży pożarnej. To wszystko wymagało jednak czasu, a w momencie konieczności interwencji czas jest najważniejszy – mówił insp. Artur Klimek, Komendant Miejski Policji w Dąbrowie Górniczej.

Terenówki w walce z narkotykami

Policjanci z Dąbrowy Górniczej w swojej flocie mają już jeden SUV, którym dysponuje zespół techników kryminalistyki. Samochodu używają do interwencji w miejscach trudno dostępnych, gdzie niemożliwe jest dostanie się samochodem osobowym.

Kiedy jadą na miejsce zdarzenia, mają ze sobą całe zaplecze badawcze, bo muszą zabezpieczać ślady. Są to ciężkie walizki ze sprzętem. W przypadku działań na terenach trudno dostępnych, gdzie nie dojechało się samochodem osobowym, trzeba to było nosić. W ostatnim czasie mieliśmy przypadek ujawnienia zwłok w starej hali produkcyjnej, gdzie również trzeba było dojechać. Czasami trafiamy na plantacje marihuany, a to często poletka na terenach leśnych. Tam także nie jest łatwo się dostać. Wtedy bardzo przydatny jest samochód terenowy – opowiadał komendant Klimek.

Miasto od 2014 roku na pomoc dąbrowskim stróżom prawa przeznaczyło 6 mln zł. Dzięki tym środkom zakupiono radiowozy dla wydziału prewencji i ruchu drogowego. Część tej kwoty przeznaczono również na współfinansowanie wynagrodzeń dzielnicowych czy wsparcie modernizacji i rozbudowy komendy miejskiej.