W Dąbrowie Górniczej zrobiło się jaśniej? W mieście zmodernizowano już niemal większość oświetlenia, jest coraz więcej lamp ledowych

W Dąbrowie Górniczej zrobiło się jaśniej? Na to wygląda. Już pod koniec 2021 roku około 80% oświetlenia w mieście zostało zmodernizowane, jest coraz więcej lamp ledowych. Wkrótce ma rozpocząć się kolejny etap wymiany starego oświetlenia na nowe.

UM Dąbrowa Górnicza
Dąbrowa Górnicza

Dodatkowe, ledowe oświetlenie zyskały przejścia dla pieszych przy ul. Legionów Polskich, Morcinka i Oddziału AK Ordona. Poza tym doświetlono również skwer przy ul. Topolowej, boisko i plac zabaw przy ul. Dubois, chodniki w rejonie ulic: Topolowej 20 i 22 oraz Ratanice, a także teren w rejonie ul. Wyszyńskiego 3. W rejonie ulicy Mickiewicza od 15 do 21 oraz na ulicy Niegowonickiej, Stawowej bocznej, Świerkowej i przy OSP w Kuźniczce Nowej wybudowano nowe oświetlenia.

Na wniosek mieszkańców punkt świetlny z trzema oprawami ledowymi został dobudowany także pośrodku ronda na skrzyżowaniu ul. 11 Listopada z Leśną. To rozwiązanie, które sprawdza się na mniejszych rondach, oświetlając każdy kierunek – mówi Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów UM.

Instalacją oświetlenia wartego ponad 682 tys. zł zajęła się firma SPIE Elbud z Gdańska, która odpowiedzialna była za zainstalowanie wraz z systemem sterowania 88 słupów i 98 opraw.

Miasto zajmuje się również od kilku lat wymianą starych słupów i sodowych opraw na nowe. Pierwszy etap tych zmian rozpoczął się w 2018 roku, od tego czasu wymieniono 2600 starych opraw i zamontowano tyle samo opraw LED. Zdemontowano także prawie 1600 starych słupów i zamontowano tyle samo nowych. Teraz miasto przygotowuje się do kolejnego etapu.