Dąbrowa Górnicza: wstrzymany ruch tramwajowy i autobusowa komunikacja zastępcza

UM Dąbrowa Górnicza
W najbliższy weekend ruch tramwajowy w mieście zostanie wstrzymany

Uwaga mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. W sobotę i niedzielę – 13-14 listopada – wstrzymany zostanie ruchu tramwajów, a komunikację zapewnią autobusy zastępcze. Powód? Początek prac modernizacyjnych torowiska wzdłuż ul. Piłsudskiego i części ul. Królowej Jadwigi.

Kompleksowa przebudowa torowisk obejmie odcinek od ul. Kasprzaka do granicy Dąbrowy Górniczej z Będzinem. Inwestycja jest podzielona na dwie części – granicą między nimi jest rondo przy al. Róż. Przypomnieć warto, że umowa z firmą ZUE SA na modernizację odcinka od al. Róż do ul. Kasprzaka podpisana została pod koniec września tego roku, a teraz generalny wykonawca przystąpi do pracy.

– Prace prowadzone będą etapami, przy utrzymanym ruchu tramwajów po jednym torze. W weekend zabudowane zostaną rozjazdy wprowadzając system mijankowy, dzięki któremu wykonawca będzie mógł przystąpić do pracy, a tramwaje będą w dalszym ciągu wozić pasażerów – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie SA. Aby tak się stało, w weekend czasowo ruch tramwajów zostanie wstrzymany.

Od wyjazdów w sobotę 13 listopada do zjazdów w niedzielę 14 listopada nastąpią zmiany w organizacji ruchu tramwajowego:

 • tramwaje linii nr 21 będą kursować według specjalnego rozkładu jazdy na trasie: Sosnowiec Milowice Pętla – Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy;
 • tramwaje linii nr 22 będą kursować według specjalnego rozkładu jazdy na trasie: Czeladź Dworzec – Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy;
 • kursujące w soboty tramwaje linii nr 28 będą kursować według specjalnego rozkładu jazdy na trasie: Będzin Osiedle Zamkowe Pętla – Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy;
 • uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona jako T-21, która będzie kursować między przystankami: Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy – Tworzeń Huta Katowice.

  Odcinek jednotorowy wprowadzony zostanie pomiędzy przystankami Dąbrowa Górnicza Reden a Gołonóg Centrum. Generalny wykonawca przystąpi do prac na torze południowym (w kierunku Huty), a ruch tramwajów prowadzony będzie w obu kierunkach torem północnym. Jak informuje Tramwaje Śląskie, dwa przystanki znajdujące się na tym odcinku obsługiwane będą z „platform tymczasowych” w dotychczasowych lokalizacjach.

  Kolejna umowa jeszcze w listopadzie

  – W międzyczasie uprawomocnił się także wybór wykonawcy w przetargu na realizację drugiego odcinka torowisk w Dąbrowie Górniczej, od ronda przy alei Róż do granicy z Będzinem. W tym przypadku również generalnym wykonawcą została wybrana firma ZUE SA, z którą pod koniec listopada planujemy podpisać umowę – informuje Andrzej Zowada.

  Dodać warto, że zadania przebudowy torowisk w ciągu ulic: Sobieskiego, Królowej Jadwigi i Piłsudskiego w Dąbrowie Górniczej są elementami „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską.

  czytaj więcej:

  Tramwaje Śląskie SA

  Co z udziałami miast w Tramwajach Śląskich? „Są postępy”

  Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

  Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

  Zmieni się częstotliwość kursowania tramwajów na liniach 21 i 22

  Uwaga! Trwają prace remontowe, tramwaje jeżdżą inaczej

  Aleja Zagłębia Dąbrowskiego jest remontowana

  Aleja Zagłębia Dąbrowskiego została częściowo zamknięta

  Gołonóg, projekt wizualny

  Uwaga, odcinek alei Zagłębia Dąbrowskiego zostanie zamknięty

  Przebudowa peronu drugiego na stacji kolejowej w Dąbrowie Górniczej dobiega końca

  Na dworcu w Dąbrowie Górniczej zawisły zegary

  Viridi

  Rezydencja VIRIDI – zamieszkaj w sercu Gliwic