Dąbrowa Górnicza testuje podziemne kosze na śmieci. Gdzie pojawiły się kontenery?

Nowe instalacje możemy zobaczyć na dwóch osiedlach. System nie został jednak jeszcze uruchomiony. Jak tłumaczy prezydent miasta, to rozwiązanie może przynieść wiele korzyści.

Podziemne kontenery w Dąbrowie Górniczej

Mieszkańcy osiedli przy ul. Piłsudskiego i Wojska Polskiego z pewnością zauważyli już nowe instalacje zamontowane między blokami. To wrzutnie połączone z większymi kontenerami, jakie znajdują się pod ziemią. Oczywiście system podzielony jest na pojemniki na szkło, papier i tworzywa. Jak stwierdza Marcin Bazylak, takie rozwiązanie ma wiele zalet.

- Po pierwsze, jest funkcjonalne i łatwe w obsłudze: wrzutnie są nisko umieszczone, a otwory większe. Mieszkańcy będą wrzucać odpady jak do zwykłych koszy na śmieci - tłumaczy prezydent Dąbrowy Górniczej.

- Po drugie, schowane pod ziemią kontenery są dwa razy większe od naziemnych. Dzięki temu ciężarówki rzadziej będą wjeżdżały na osiedle. Gdyby jednak kontener się szybko zapełniał, elektroniczny system powiadomi o tym dyspozytora. Po trzecie: pojemniki pod ziemią poprawią czystość i estetykę na osiedlach - dodaje.

Miejski Zakład Gospodarowania Odpadami uruchomi system niebawem, bo już w lutym. W 2023 roku podobne wrzutnie pojawią się jeszcze na dwóch innych osiedlach. Na razie jest to projekt pilotażowy. Zakończy się on konsultacjami z mieszkańcami.

czytaj więcej:

Nowe ławki przy dworcu kolejowym w Sosnowcu

Sosnowiec. Ławki na placu przed dworcem. Kiedy koniec prac?

Odnowione przejścia dla pieszych w Sosnowcu

Sosnowiec odnowił część przejść dla pieszych

Cechownia Czeladź

Czeladź rzuca wyzwanie Zabrzu. Będzie tu muzeum górnictwa

Będzin Arena

Realizacje z Zagłębia w finale ogólnopolskiego konkursu

Wiosenne spacery

Sosnowiecka wiosna budzi miasto do życia

Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej

Lex Czarnek. Prezydent Bazylak pisze list do ministerstwa

Huta ArcelorMittal

Kamera monitoruje hutę od blisko roku. Jaki efekt?