Dąbrowa Górnicza: „Gierek” w Pałacu Kultury Zagłębia. Uroczysta prapremiera filmu o Edwardzie Gierku

W 2020 roku Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej był planem filmowym dla ekipy filmu „Gierek” w reżyserii Michała Węgrzyna. We wtorek, 18 stycznia 2022 r., w Pałacu Kultury Zagłębia odbyła się uroczysta premiera filmu o Edwardzie Gierku z udziałem aktorów.

Tomasz Stankiewicz
Twórcy filmu „Gierek” w Pałacu Kultury Zagłębia

Twórcy i aktorzy filmu „Gierek” przyjechali do Dąbrowy Górniczej. We foyer pałacu pojawili się między innymi Michał Koterski, Małgorzata Kożuchowska, Rafał Zawierucha, Antoni Pawlicki, Sebastian Stankiewicz, a także producent i współautor scenariusza Heatcliff Janusz Iwanowski. Przypomnijmy, że początkowo data premiery filmu wyznaczona została na 15 października 2021 roku. Ostatecznie jednak film trafi do kin w piątek, 21 stycznia 2022 roku.

Film „Gierek” przedstawia sekrety i tajemnice prywatnego życia I sekretarza KC PZPR w latach 1970 - 1980. Opowieść o życiu Gierka łączy się z przełomową historia Polski tamtych lat.

– Nie będę długo mówił, bo państwo długo czekali na ten film. Powiem tylko kilka zdań dlaczego ten film w ogóle powstał. Otóż prawdą jest, że Edward Gierek został skazany i potępiony. Według rzymskiej wykładni prawa: „należy wysłuchać drugiej strony” – tej możliwości Gierkowi nigdy nie dano. Nie jest to pomnik, jak państwo zobaczą, ale nie jest to też kontynuacja napaści i potępienia Edwarda Gierka – mówił przed seansem Heatcliff Janusz Iwanowski.